Co je to deprese?

https://flic.kr/p/4vKjDj
Advertisement

Asi všichni jsme někdy zažili stav, kdy jsme měli špatnou náladu, do ničeho se nám nechtělo a byli jsme třeba i rozmrzelí. Příčinou tohoto stavu mohla být třeba hádka, špatné zprávy nebo nespokojenost s chováním lidí v našem okolí. I když se v danou chvíli necítíme zrovna dobře, stále zvládáme bez většího úsilí pracovat, soustředit se, stále máme chuť k jídlu a často i nerušený spánek. Obvykle nám stačí situaci probrat s jiným člověkem nebo si postěžovat a hned cítíme úlevu a změnu nálady. Pokleslá nálada a další příznaky s ní související, jsou tedy běžné i u zdravého člověka.

Deprese jako taková je naproti tomu psychické onemocnění, které trvá alespoň dva týdny a žádným „jednoduchým způsobem“ není možné náladu změnit.

Hlavním projevem deprese je depresivní, tedy smutná nálada. Často se dále setkáváme s nedostatkem energie, beznadějí. Dotyčný se nedokáže těšit ze života, nedokáže se k ničemu odhodlat. Může mít řadu výčitek a připadat si méněcenně. Nestojí o kontakt s druhými lidmi, naopak ten jej ještě více vysiluje.

Depresi někdy v průběhu svého života zažije téměř 15% obyvatelstva, tedy asi každý pátý – šestý člověk. Do značné míry záleží také na pohlaví – udává se, že depresi zažije alespoň jednou v životě 20% žen a 10% mužů. Aktuálně depresí trpí cca 7% obyvatelstva. Tyto počty však vychází z oficiálních statistik. Udává se, že až 50% nemocných se k lékaři vůbec nedostane, což má často za následek postupné zhoršování stavu, které může vést až k pokusu o sebevraždu.

Shrnutí: deprese patří mezi nejčastější duševní poruchy. Nejedná se o prostý stav pokleslé nálady, který zažíváme občas každý. Kromě depresivní nálady jsou přítomny i další příznaky, například s nedostatek energie, neschopnost prožívat radost, výčitky a další.

Čtěte dál:

Další články
Close

Bipolární afektivní porucha

Člověk, u kterého se vyskytují pouze manické fáze bez jediné následné deprese, je spíše raritou, než pravidlem. Porucha, u které dochází ke střídání depresivních a...