Fyzická aktivita zvyšuje IQ! Proč k tomu dochází?

https://flic.kr/p/byqBdj
Advertisement

Pokud chcete mít lepší IQ, výzkumy doporučují chodit do fitka. Ale jak vlastně trénink vašich svalů zlepší vaše myšlení?

Většinou předpokládáme, že kdo velké svaly nijak nesouvisí s IQ. Ale ukazuje se, že tato domněnka může být chybná. Bylo dokázáno, že tělesné cvičení je jednou z nejlepších cest, jak zvýšit svoji inteligenci a udržet ji i ve stáří.

Německá studie zjistila, že starší lidé, kteří si užívají lehké fyzické aktivity – například zahrádkaření – mají o polovinu menší pravděpodobnost, že u nich s přibývajícím věkem dojde ke zhoršení kognitivních (rozumových) schopností. Jiný experiment prokázal, že důchodci, kteří vyrazili několikrát týdně na procházku, měli v testech zaměřených na pozornost a paměť lepší výsledky. Netýká se to však pouze starých lidí: děti, které chodí do školy pěšky, se lépe soustředí a dosahují i lepších výsledků v porovnání s těmi, které jsou dopraveny autem.

Jedním z možných vysvětlení je, cvičení zvyšuje přísun krve (a tedy i kyslíku) do mozku. Mozek tímto způsobem získává energii na přemýšlení. Tento zvýšený přísun také podporuje růst neuronů a snad i podporuje uvolňování neurotransmiterů a růstových hormonů, které jsou důležité pro celkové zdraví mozku. Všechny tyto procesy mohou přispívat ke zlepšení soustředění a paměti.

Někteří výzkumníci vidí budoucnost v „exergames“ – tedy cvičeních propojujících fyzickou aktivitu s kognitivním tréninkem. Prozatímní výsledky ukazují, že součet obou složek má větší efekt než složky samotné.

Zdroj: BBC Future

Jeden komentář

 1. Fakticky naprosto souhlasím. Trpím úzkostně depresivní poruchou. Mám problémy v zaměstnání. Bojuju.
  Sport je pro mě srdíčkově celoživotní náplní. Běh, kolo, dálkové plavání, samozřejmě příležitostně kopaná, hokej
  atd. Mám závislost na pravidelném pohybu, endorfiny, Tedy pozitivní “ morfiová“ bomba i po sportu. Fakticky
  košatění dendritů, podpora kognitivních procesů, paměti, pozornosti, podpora životní cesty pomoci nejen sobě.
  Mám názor i na systém odměn a lačnění po slasti po dopaminové satisfakci. Myslím si, že psychika získává
  relaxaci ve fyziologickém smyslu, řekněme uvolnění, “ recyklaci“.

Komentáře vypnuty.

Další články
Close

Obsedantně kompulzivní porucha

Obsedantně kompulzivní porucha (OCD) patří mezi typicky neurotické poruchy. Je charakterizována přítomností nutkavých myšlenek (tzv. obsesí), které se proti vůli dotyčného opakovaně vtírají do jeho...