
Napadne vás někdy, že nejlepší léta vašeho života vás minula a neměla ani tu slušnost vám to dát vědět?
Říká se, že život začíná po čtyřicítce nebo že 60 je nových 50. Ale kde je pravda? Jaký je nejlepší věk pro ,,užívání si života“? Ve snaze najít odpovědi prohledal BBC Future lékařskou literaturu a zkoumal, jak se v průběhu našeho života mění vše od paměti po sexuální touhu. Výsledky příjemně překvapily.
V nejlepší kondici pro aktivity vyžadující krátké a prudké výlevy energie (sprint na 100 metrů, vrh koulí a hod oštěpem) jste ve věku okolo 25 let. Po této době následuje rapidní pokles energie, který se u fotbalistů může dostavit ještě o něco dříve.
Některé sporty sedí lépe starším sportovcům
Starší sportovci podávají lepší výkony v namáhavých, dlouhotrvajících činnostech, například při maratonu. Například Sunny McKee oslavila 61. narozeniny účastí ve svém prvním triatlonu, který zahrnoval jízdu na kole v délce 180 km zkombinovanou s maratonem a plaváním na 4 kilometry. Mnoho sportovců se na aktivitách posouvajících hranice stane tak závislých, že je provádějí až do sedmdesátky.
Lze říct, že vaše schopnost ukládat do paměti nové informace už má po dvacítce to nejlepší za sebou. Její dobré časy ve skutečnosti skončily už v momentě, kdy jste opustili školu. Naše schopnost udržet informace ve ,,funkční“ paměti se stabilizuje o něco déle, ale většinou se zastaví na věku 40 let.
Vrcholu kreativity dosahujeme v mládí
Ještě depresivnější je fakt, že jste už dost možná minuli vrcholnou fázi své kreativity, většina držitelů Nobelových cen totiž učinila významné objevy okolo čtyřicítky. Stejně tak naše bílá hmota mozková, dlouhé spoje formující cesty mezi informacemi v mozku, má sklony k ochabování. Mozek pracuje pomaleji. Přesto se ale blýská na lepší časy (o vašich vlasech však nemluvím).
Nárůst a pokles našich mentálních schopností probíhá ve vlnách
Ačkoli může trvat delší dobu něco si zapamatovat, jiné naše schopnosti se se stárnutím rozvíjejí – například porozumění textu a ovládání aritmetiky se postupem věku zlepšují. Společenské usuzování a schopnost úspěšně se vymotat skrze záludnosti našich přátelství dosahují vrcholu dokonce později. Jinými slovy, naše schopnosti narůstají a klesají ve vlnách. Když jedna ustupuje, jiná přichází. ,,Neexistuje věk, kdy bychom vynikali ve všech nebo ve většině dovedností,“ říká Josh Hartshorne z Harvardské univerzity, jenž výzkum provedl.
Naše slábnoucí libido má i světlou stránku
30 % zdravých lidí ve věku 65–74 let provozuje sex minimálně 1x týdně
Pokud bychom věřili sitcomům a filmům, byl by věk mezi 20 a 30 lety takovou nonstop orgií. Ve skutečnosti však sexuální touha ani sexuální aktivita do 50 let moc rychle neklesá a i poté má její pokles daleko ke strmosti. Podle studie zkoumající délku aktivního sexuálního života mohou muži ve věku 55 let očekávat dalších přibližně 15 let relativně pravidelného sexu. Ženy stejného věku čeká více než 10 let. Sexuální styk nemusí být tak pravidelný a energický, jako byl dříve; podle zmíněné studie si 30 % zdravých jedinců ve věku 65–74 let užívá sex minimálně jednou týdně.
Snižující se libido je vykompenzováno něčím jiným – když začne klesat touha po sexu, zvyšuje se chuť do života. To je trochu paradox, vezmeme-li v potaz zdravotní potíže související s věkem. Může to však souviset se skutečností, že jsme se v tomto věku konečně naučili ovládat své emoce po chaosu let předchozích.
Elixír mládí?
Co si tedy máme odnést z těchto poznatků? Drsně řečeno: na sexuálním vrcholu jste okolo 20 a na vrcholu fyzických sil okolo 30 let. Vrchol vašich mentálních schopností je okolo čtyřicítky a padesátky a nejšťastnější jste v 60 letech. Jsou to však jen průměry, takže vaše vlastní dráhy se mohou značně lišit. Nejdůležitější je asi obecné poznání, že věk přináší stejné množství vrcholů a pádů. Nelze tedy přesně určit, kdy probíhají nejlepší léta, onen pomyslný vrchol našeho života.
Tajemství dosažení vrcholu sil v pozdějším věku? Bohužel, je nutné vyvinout snahu
Povzbuzující informací je, že některé z méně vítaných nástrah jsou méně nevyhnutelné. Především cvičení se postará nejen o delší fyzickou zdatnost a o boj proti mnoha nemocem souvisejícím se stárnutím (např. cukrovka a rakovina), ale také posiluje ochabující paměť. Lidé s dobrým zdravotním stavem si také na sklonku života užívají dalších 5 let sexuální aktivity. To je nejblíže, jak jsme se dosud dostali k elixíru života.
Psychologové si také uvědomují, že mentální přístup může hrát větší roli, než byste si pomysleli. Někteří lidé uvádějí, že se cítí být mladší, než ve skutečnosti jsou – mladistvý vzhled jim umožňuje být aktivnějšími a žít déle. Jinými slovy, některá omezení vzniknou samovolně, než aby vznikla jako vedlejší produkt.
Ničím nedokážeme zastavit proces stárnutí. Zmapováním terénu a přijmutím vrcholů a pádů (kvalit a slabin) však můžeme ze stárnutí udělat mnohem příjemnější cestu životem. A dostaví se další z vrcholů.
Zdroj: bbc.com
Překlad: Petra Stočková