Proč nás některé alergie postihnou až v dospělosti?

GRAPHIC.MOOI
Advertisement

Alergie typu senné rýmy vznikají jako reakce našeho imunitního systému na něco neškodného. Naše tělo vytváří protilátky a při kontaktu s alergenem dochází k následné produkci histaminu. Pomocí obranných reakcí těla (například kýchání) se náš imunitní systém zbavuje mimo jiné bakterií. Pokud si však lidské tělo splete neškodný pyl s nebezpečnou bakterií, může produkovat histamin zbytečně a tím člověku přivodit ony nepříjemné alergické příznaky.

Příznaky alergií se v průběhu stárnutí celkově zmírňují, někteří z nás se jich zbaví úplně. Z přibližně 40 % dětí trpících sennou rýmou se s touto nepříjemností potýká v dospělostí pouhých 10-30 %. Někteří lidé se však alergických potíží dočkají později a nejedná se pouze o sennou rýmu. Má se za to, že více než polovina Američanů trpících potravinovými alergiemi k těmto potížím dospěje až po dovršení 18 let věku.

Stephen Tilles, ředitel the American College of Allergy, Astma and Immunology uvedl, že nové typy alergií u člověka vzniknou mezi 20. a 30. rokem života. Tyto alergie na rozdíl od těch, které člověka potkají v dětství, přetrvávají po celý život. Pokud je vám však více než 30 let a žádnou alergií netrpíte, pravděpodobně to tak i zůstane, jak pronesl Tilles. Existují však i výjimky.

,,Zatímco děti mohou z alergií takzvaně ,,vyrůst“, především z alergie na vejce, mléko a pšenici, dospělý jedinec obvykle alergií, která mu vznikla později v průběhu života, trpí věčně,“ uvedl alergolog pracující pro St Thomas´NHS.

Co je však na tomto fenoménu nejvíce znepokojující? Příčina tohoto jevu není známá. Přestože u člověka existují určité genetické předpoklady pro vznik alergií, není jasné, proč u některých lidí k jejich projevům dojde až v dospělosti.

Jedním z možných vysvětlení – především co se týče potravinových alergií – je globalizace potravinářského průmyslu. Některé potraviny totiž konzumujeme až v dospělosti (například krevety) a v dětství se s nimi běžně na talíři nepotkáme. Jiným důvodem mohou být zásadní změny v životě člověka, například stěhování. Tím, že změníte své prostředí, jste vystaveni novým látkám, na něž vaše tělo zatím nemuselo projevit alergickou reakci.

Zdroj: iflscience.com

Překlad: Bc. Petra Stočková

Další články
Close

Sociální fobie mi ničila život, pak přišla změna

Sociální fobie mi ničila život, dokud jsem nenašel jediné pokojné místo Jakýkoli lidský kontakt byl pro mě složitý, měl jsem sebevražedné sklony. Pak jsem si...