Péče o osobu trpící depresí může být velmi náročná. Zjistila to i Poorna Bell, když onemocněl její manžel. Prvním pravidlem Poorny je starat se i o sebe.
Když si uvědomíte, že ztrácíte povědomí sám o sobě, je to zdrcující. Pokud se však staráte o někoho, koho milujete, najednou vaše potřeby a touhy zmizí pod stínem těch jejich. To, co si přejete ze všeho nejvíc, je přece zdraví svých blízkých. Ale péče o milované osoby, v mém případě manžela Roba (trpí chronickou depresí), je velmi náročná.
S mým manželem jsme – stejně jako spousta jiných lidí – vyrostli ve společnosti, která má o depresi určité představy. Společenské stigma tuto nemoc doprovázející však ovlivnilo to, jakým způsobem se Rob se svým problémem vypořádával. V každém případě bojoval už jen s tou myšlenkou, že by byl nemocný. S tím, že má depresi, se mi svěřil zpočátku našeho vztahu, ale já jsem vůbec nevěděla, co tato nemoc obnáší. Jaký má deprese průběh, jaký může mít rozsah a také fakt, že se coby chronická choroba může dostavit každoročně a trvat i několik měsíců.
Nevěděla jsem, na co se Roba zeptat. On bojoval s tím, jak mi sdělit, že je pro něj nemoc výraznou zátěží. Chtěl být totiž ,,normální“, takže se snažil předstírat, že je v pohodě, i když nebyl. V roce 2015 spáchal Rob sebevraždu; jeho důvody k tomuto činu byly komplikované, já věřím, že se jednalo o kombinaci deprese a závislosti na opiátech, které si Rob naordinoval coby způsob léčby.
Přestože jsem si zcela vědoma, jak Robův boj s nemocí skončil, často se mě lidi ptají, jak jsem se s jeho nemocí vyrovnávala já. Ohlédnutí do minulosti je bolestné, ale spoustu jsem se toho naučila – především ohledně péče o vlastní duševní zdraví – a chci se s vámi o to podělit:
Pečujte o sebe
Pocit, že musíte všechno zvládnout, je naprosto přirozený. Musíte však pečovat i o sebe, jinak nebudete svému partnerovi ku prospěchu. ,,Tlak na sebe, že musím vše zvládnout, může být přespříliš,“ uvádí doktorka Monica Cainová působící jako psycholožka v londýnské nemocnici. Cainová radí, abychom tento tlak brali vážně a zamysleli se nad ním. Náš cíl zvládnout vše na 100 % totiž nemusí být splnitelný ani za těch nejlepších okolností.
Mějte na paměti, že deprese není čistě duševní nemocí
Vždy mě naštvalo, když Rob nevylezl z postele. Nějakou dobu mi totiž trvalo, než jsem si uvědomila, že prostě nemůže. Myslela jsem si, že pokud se půjde projít s přáteli, bude se cítit lépe – deprese je ale i fyzickou nemocí. Podobné tvrdí i doktorka Cainová: ,,Deprese má výrazný vliv na míru energie člověka. Lidé s depresí se tedy velmi často cítí být značně unavení a nechtějí se hnout z postele.“
Věnujte se i nadále tomu, co vás baví
Když se váš partner nemůže dostat z postele nebo se s vámi vydat mezi lidi, může se u vás dostavit vztek a frustrace. Jayne Hardy (zakladatel Blurt Foundation) pomáhá osobám postihnutým depresí. Hardy uvádí, že ,,pocity bezmoci, beznaděje a nicoty, které mají pacienti s depresí často způsobí to, že dotyční své milované staví na piedestal. Zkreslená perspektiva těchto osob má tak často za následek jejich pochybnosti o tom, co vám mohou nabídnout.“
Rob mi nejednou řekl, že si připadá, jako by mi ničil život. Já jsem totiž přestala dělat to, co mě dříve bavilo, a zůstala jsem s ním doma. A právě kvůli tomu si můj manžel připadal vinný za to, že jsem všeho nechala.
Ujměte se starostí o papírování a finance
Každodenní činnosti působí na lidi trpící depresí jako téměř neproveditelné, ať už se jedná o pouhé vybírání pošty nebo nakupování. Také často skrývají své finanční záležitosti a účty. Dr. Cainová dodává, že se mohou stydět za to, že tyto záležitosti nezvládají řešit, což je stresující i pro jejich partnery. Zástupce ředitele v Mental Health Foundation, Dr. Antonis Kousoulis, říká: ,,To, že jste pro svého partnera trpícího depresí hlavním zdrojem příjmů a řešitelem všech praktických záležitostí, je velmi svazující. Přesto je to však lepší, než když nevíte, co se děje s penězi nebo dokumenty vašeho partnera.“ Abyste si tedy zachovali své duševní zdraví a vyhnuli se zbytečnému stresu, zkuste se s partnerem dohodnout na tom, že se v době jeho nemoci postaráte o všechny nezbytnosti. Jakmile se bude cítit lépe, udělá si ve všem pořádek podle sebe.
Komunikujte s rodinou a přáteli
Možná si myslíte, že vaše okolí těmto záležitostem neporozumí. Přesto je však velmi vyčerpávající snažit se předstírat, že je vše v pořádku. ,,Jakmile začnete komunikovat se svými přáteli a rodinou a vlastně je do celé situace takto zapojíte, výrazně tak pomůžete prolomit stigma kolem deprese a vytvoříte si tak okolí, které vás podporuje,“ řekl Dr. Kousoulis. Hardy dodává: ,,Člověku s depresí bychom poradili následující: ujistěte se, že máte ve svém okolí oporu, ponechte si komunikační možnosti otevřené a nepojte se ptát.“
Neberte to osobně
Onen nemocný je člověk, do kterého jste se zamilovali, který vás dokáže rozesmát. Pak však přijdou horší dny, kdy se musíte vypořádat s cizincem, který vás nechce pustit blíž. Dle Dr. Kousoulise deprese dokáže lidské emoce pozměnit nebo zveličit a dotyčný se může vypořádávat s emočními nárůsty i poklesy, proto by si jeho okolí nemělo tyto změny brát osobně.
Samozřejmě, to se jednoduše řekne, ale jak tohoto docílit? Mně se podařilo odhalit vlastní mechanismy, jak se s nemocí partnera vyrovnat – využila jsem terapii, cvičení a snížení vlastních očekávání ohledně toho, co se mi mohlo od Roba dostat, když jsem se já sama necítila dobře. Věděla jsem, že tam někde uvnitř je můj manžel, takže jsem mu čas od času napsala vzkaz, kde stálo, jak moc ho miluji. Nereagoval vyloženě nadšeně, ale věděla jsem, že jsem se dostala až k němu. Všechny tyto vzkazy si totiž nechával.
Abych to shrnula, vydržte. Hardy navíc dodává, že nám vždy nemusí připadat, že se někam posouváme. I partneři osob trpících depresí se mohou čas od času cítit beznadějně. Jejich trpělivost, laskavost a porozumění však mohou mít příznivý vliv.
Zdroj: iflscience.com
Překlad: Petra Stočková