Co je to deprese?

https://flic.kr/p/4vKjDj
Advertisement

Asi všichni jsme někdy zažili stav, kdy jsme měli špatnou náladu, do ničeho se nám nechtělo a byli jsme třeba i rozmrzelí. Příčinou tohoto stavu mohla být třeba hádka, špatné zprávy nebo nespokojenost s chováním lidí v našem okolí. I když se v danou chvíli necítíme zrovna dobře, stále zvládáme bez většího úsilí pracovat, soustředit se, stále máme chuť k jídlu a často i nerušený spánek. Obvykle nám stačí situaci probrat s jiným člověkem nebo si postěžovat a hned cítíme úlevu a změnu nálady. Pokleslá nálada a další příznaky s ní související, jsou tedy běžné i u zdravého člověka.

Deprese jako taková je naproti tomu psychické onemocnění, které trvá alespoň dva týdny a žádným „jednoduchým způsobem“ není možné náladu změnit.

Hlavním projevem deprese je depresivní, tedy smutná nálada. Často se dále setkáváme s nedostatkem energie, beznadějí. Dotyčný se nedokáže těšit ze života, nedokáže se k ničemu odhodlat. Může mít řadu výčitek a připadat si méněcenně. Nestojí o kontakt s druhými lidmi, naopak ten jej ještě více vysiluje.

Depresi někdy v průběhu svého života zažije téměř 15% obyvatelstva, tedy asi každý pátý – šestý člověk. Do značné míry záleží také na pohlaví – udává se, že depresi zažije alespoň jednou v životě 20% žen a 10% mužů. Aktuálně depresí trpí cca 7% obyvatelstva. Tyto počty však vychází z oficiálních statistik. Udává se, že až 50% nemocných se k lékaři vůbec nedostane, což má často za následek postupné zhoršování stavu, které může vést až k pokusu o sebevraždu.

Shrnutí: deprese patří mezi nejčastější duševní poruchy. Nejedná se o prostý stav pokleslé nálady, který zažíváme občas každý. Kromě depresivní nálady jsou přítomny i další příznaky, například s nedostatek energie, neschopnost prožívat radost, výčitky a další.

Čtěte dál:

Další články
Close

Co je to psychoterapie

Psychoterapii je poměrně obtížné definovat právě pro velkých počet různých směrů, na které se dělí. Uvádí se, že je jich na 400. Avšak tyto směry...