Jak dlouho trvá, než navážeme nové přátelství?

taquiman - https://flic.kr/p/dRa8Kr
Advertisement

Navazování nových přátelství je v dospělosti obtížné. Potkali jste v práci nového kolegu, ale nevíte, jak s ním navázat bližší kontakt? Jak dlouho potrvá, než se z pouhé známosti stane skutečný přítel?

Jeffrey Hall z univerzity v Kansasu zkoumal, jak dlouho trvá, než se ze dvou známých stanou přátelé a ze dvou přátel dva vůbec nejlepší přátelé. Jeho studie mapující vytváření nových přátelství vyšla v Journal of Social and Personal Relationships. Hall provedl dva výzkumy, z nichž vyplývá, že ,,obyčejná“ známost vznikne po přibližně 50 společně strávených hodinách. Transformace běžné známosti na skutečné přátelství potrvá cca 80-100 hodin. Než se z vás však stanou nejlepší přátelé, počkáte si minimálně 200 společně strávených hodin.

Aby se ze dvou osob stali přátelé, nestačí vedle sebe prosedět několik hodin v kině nebo na zápase. Na tom, jakým způsobem se svým budoucím kamarádem trávíte čas, velmi záleží. Prohození několika zdvořilostních frází a pouhá fyzická blízkost toho druhého totiž vážně nestačí. K vytvoření přátelských vztahů s novými lidmi bylo nezbytné trávit společně čas mimo práci nebo školu a povídat si či spolu vtipkovat.

První výzkum měl podobu dotazníku zaslaného 355 dospělým, kteří se nedávno přestěhovali. Mezi otázky v dotazníku byly zařazeny položky zkoumající vztah dotyčných s lidmi, které potkali nedávno. Dle odpovědí vyplývá, že nezbytnou startovní čárou procesu navázání přátelství bylo, pokud byl dotyčný jedinec kolegou či spolužákem nováčka, avšak nestačilo pouze trávit s nimi čas ve škole, nebo v práci. Pokud spolu obě osoby sledovaly televizi nebo filmy, hrály spolu hry atd., byly si mnohem bližší.

Druhý výzkum se zaměřil na 112 prváků či zahraničních studentů univerzity Midwest. Dotazoval se jich na vztahy s jinými lidmi než s jejich spolubydlícími, a to po třech týdnech od zahájení semestru. Dále byli studenti dotazováni po dalších 6 týdnech a poté po 9. Na rozdíl od první studie, na níž Hall postavil svůj výzkum, se tato konkrétně ptala dotyčných na to, o čem si s lidmi povídali, a jak trávili čas se svým kamarádem.

Profesor Hall po zhodnocení výsledků průzkumů doporučuje těm z nás, kteří by chtěli navázat nová přátelství: ,,Rozhodně je třeba do nových vztahů s lidmi kolem nás investovat,“ uvedl, ,,je pochopitelné, že mají mnozí dospělí pocit, že na to nemají čas. Nová přátelství však nevytvoříme pouze tím, že bychom je chtěli. Musíte si čas strávený s jinými osobami zařadit mezi své priority.“

Zdroj: iflscience.com

Překlad: Petra Stočková

Další články
Close

Halucinace schizofreniků souvisejí se změnami v mozku

Předpokládá se, že přibližně každý druhý člověk zažil nějakou formu halucinace, ať už se jednalo o sluchovou, zrakovou, čichovou či hmatovou halucinaci. U pacientů léčících...