Muži trpící úzkostí náchylnější k rakovině

Thomas Hawk - https://flic.kr/p/md9H2
Advertisement

Dle nového výzkumu jsou muži starší 40 let, jež stíhá generalizovaná úzkostná porucha, dvojnásobně náchylnější k úmrtí na rakovinu ve srovnání s muži netrpícími duševními strastmi. Naproti tomu u žen trpících vážnou formou úzkosti riziko onemocnění rakovinou vyšší není.

Výsledky výzkumu byly zveřejněny v úterý na kongresu European College of Neuropsychopharmacology ve Vídni. Jedná se dosud o nejrozsáhlejší studii zkoumající souvislost mezi úzkostí a rakovinou. V jejím hledáčku se po dobu 15 let nacházelo 15 938 Britů starších 40 let.

Dokonce i po uvážení faktorů zvyšujících riziko onemocnění rakovinou (věk, konzumace alkoholu, kouření a chronické nemoci) byli muži trpící generalizovanou úzkostnou poruchou ohroženi 2,15x vyšším rizikem podlehnutí rakovině oproti mužům úzkostí nesužovaným.

Generalizovaná úzkostná porucha je stav doprovázený nadměrnými, neovladatelnými obavami ohledně mnoha životních sfér. Tento typ poruchy postihoval častěji ženy. Co se týče těch ve zkoumané skupině, trpělo touto poruchou 2,4 % žen, mužů bylo postihnuto 1,8 %.

Autoři studie si uvědomují, že jejich zjištění neodhalují, JAK souvisí rakovina s úzkostí a ani to, že by úzkost rakovinu přímo způsobovala. Životní styl mužů trpících úzkostí může zvyšovat riziko onemocnění rakovinou. Obě nemoci však mohou mít společný původ, například vyšší míru zánětlivosti v těle.

Ať už je souvislost mezi úzkostí a rakovinou jakákoli, mělo by duševní a fyzické zdraví mužů trpících úzkostí být dle autora skupiny podrobně sledováno.

Vedoucí autor studie, Olivia Remes z Institute of Public Health univerzity v Cambridge, uvádí: ,,Naše společnost by měla považovat úzkost za varování značící mizerný zdravotní stav člověka. Touto studií ukazujeme, že úzkost není pouhým osobnostním rysem. Jedná se spíše o poruchu související s reálnými zdravotními riziky.“

Psychiatr David Nutt, působící na Imperial College, se nového výzkumu nezúčastnil. Dle něj závažné pocity tísně doprovázejí nespavost a fyzický stres.

,,To musí mít značný dopad na mnohé fyziologické procesy včetně imunitního dohledu nad rakovinnými buňkami,“ uvedl Dr. Nutt.

,,Tyto výsledky mě jako psychiatra, který vedl jednu z mála klinik ve Spojeném království zaměřených na léčbu osob trpících závažnými úzkostnými poruchami, nepřekvapují.“

Zdroj: latimes.com

Překlad: Petra Stočková

Další články
Close

Placebo efekt funguje, i když víme, že se jedná o placebo

Placebo efekt je sám o sobě dost bizarní, nová studie však posunula hranice bizarnosti na další úroveň. Badatelé totiž zjistili, že je možné natrénovat u...