Samota nám škodí stejně jako 15 cigaret denně

Tero Vesalainen - iflscience.com
Advertisement

Samota a společenská izolace škodí našemu zdraví, a to nejen v duševní rovině, ale i fyzicky. Nejedná se však o problém pouze u starších lidí, ale u všech věkových kategorií. Dopad samoty na náš organismus se totiž dle nejnovější studie rovná vykouření více než 12 cigaret za den.

Ve Velké Británii se komise – tvořená bývalým poslancem britského parlamentu Jo Cox – obrátila na vládu, aby s tímto něco udělala. Komise vydala zprávu uvádějící, že v samotném Spojeném království trpí 9 milionů osob samotou, která má na tyto jedince ničivý dopad.

Pokud jsme totiž odříznuti od okolního světa, jsme zranitelnější co se týče deprese. Nedostatek duševních stimulů také znamená, že jsou osamělí lidé vystaveni o 64 % vyššímu riziku, že se u nich v budoucnu dostaví demence. Obecně jsou tito ohroženi vyšším rizikem kognitivního úpadku.

Samota totiž nemá vliv pouze na duševní zdraví osamělého jedince, ale i na jeho fyzično. Bylo totiž zjištěno, že osamění zvyšuje úmrtnost o 26 % a má na svědomí také zvýšený krevní tlak a obezitu. Nyní byl ničivý dopad samoty na lidské tělo odhadnut na dopad, který napáchá 15 vykouřených cigaret denně.

Lékaři nás začali varovat před samotou teprve před několika měsíci; prý má život v osamění vliv na lidské tělo srovnatelný s dlouhodobou nemocí, například cukrovkou. Znamená to, že izolovaní pacienti častěji navštěvují lékaře částečně i proto, aby se jim dostalo kontaktu s jinou osobou. Následkem toho jsou jim častěji předepisovány léky, které vlastně nepotřebují. ,,Vypořádání se se samotou je generační výzvou, s níž si můžeme poradit pouze pokud se zapojí všechny složky společnosti – vlády, zaměstnavatelé, společnosti, organizace, rodiny, komunity a jednotlivci. Pokud budeme spolupracovat, dokážeme to změnit.”

Zpráva apeluje především na britskou vládu, aby se lépe vypořádávala s osamělými jedinci. Rovněž je jejím cílem zapůsobit na dobrovolníky, kteří pomáhají snižovat míru osamění lidí ve všech částech komunity.

 

Zdroj: iflscience.com

Překlad: Petra Stočková

Další články
Close

Věk ženy při porodu ovlivňuje příznaky deprese dcery

Stáří otce není zásadní, podobný dopad nebyl pozorován u chlapců WASHINGHTON – U dcer (ne však u synů), jejichž matky byly při porodu starší 30...