Jak se vypořádat s rozchodem? Vědci nabízejí zaručený návod

iflscience.com
Advertisement

Jak zaznívá v jedné z písniček legendární skupiny ABBA, rozchod nikdy není lehký. Jak se z něj ale dostat? Pomůže zajídat smutek zmrzlinou? Způsoby, jak se vypořádat s tím, že už jste zase singl, se liší člověk od člověka. Nyní vědci přinášejí jeden zaručený způsob.

Výzkumný tým z univerzity v Missouri-St. Louis zkoumal 3 strategie, které lidstvo uplatňuje při oklepávání se z rozchodů. Výzkum se zaměřil na 24 osob ve věku 20-37 let. Ve všech případech se jednalo o jedince, kteří ukončili milostný poměr trvající průměrně 30 měsíců. Vědci tyto osoby rozdělili do 4 skupin, z nichž jedna byla kontrolní skupinou a zbývající 3 využívaly jeden ze tří mechanismů, jak se z rozchodu oklepat.

První experimentální skupina měla za úkol ,,zošklivit si“ bývalého partnera. Příslušníci druhé skupiny se měli vypořádat s tím, co se v jejich milostném životě odehrálo. Také si mělo uvědomit, že pocity, které se u nich dostavily, jsou běžnou součástí procesu rozcházení. Třetí experimentální skupina se měla soustředit na to, co s jejich bývalým partnerem nesouvisí. Poslední, kontrolní skupina, se neměla zaměřit na nic konkrétního. Poté byli účastníci studie vyzváni, aby vyplnili dotazník a výzkumný tým následně podrobil jejich emoční vazbu k bývalému partnerovi testování. Osobám, které utrpěly rozchod, byly ukázány fotky jejich bývalých milovaných a během tohoto kroku podstoupili elektroencefalografii. Jedná se o diagnostickou metodu využívanou k záznamu elektrické aktivity mozku.

Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopise Journal of Experimental Psychology: General. Výzkumný tým po všech předchozích krocích zjistil, že všechny tři strategie k vypořádání se s rozchodem (zošklivění si bývalého partnera, racionální přístup i zaměření pozornosti na něco jiného) pro snížení emočních reakcí směrem k bývalým partnerům fungovaly jen krátkodobě. První experimentální skupina (zošklivění si partnera) poté necítila tolik lásky ke svým ex, ale jejich celková nálada se tímto postupem zhoršila. Druhá skupina, racionalisté, se necítila o moc lépe a svého bývalého partnera pořád milovali. Poslední experimentální skupina (zaměření pozornosti na něco jiného) se celkově cítila mnohem lépe, ale míra lásky k jejich bývalým partnerům zůstala stejná.

Studie, na niž se zaměřuje tento článek a výzkum, poukazuje na to, že všechny způsoby vypořádání se s rozchodem vám mohou napomoci ovládat své pocity o něco lépe než bez nich. Nejedná se však o dlouhodobá řešení, protože vypořádat se s tím, že váš vztah skončil, nezvládnete za den. Vedoucí autor studie, profesorka Sandra Langeslang, uvedla: ,,Různé způsoby regulace lásky nefungují na povel. Abyste dosáhli dlouhodobé změny, je třeba pracovat na svých pocitech pravidelně.“

Zdroj: iflscience.com

Překlad: Bc. Petra Stočková

Další články
Close

Umění a dovednosti jsou spojovány s nižším rizikem mírné kognitivní poruchy (MCI)

Provozování umění a dovedností a sociálních aktivit ve středním věku a později a používání počítače v pozdějším věku jsou asociovány se sníženým rizikem výskytu MCI (mild cognitive...