Elektrokonvulze

https://flic.kr/p/Faj7N
Advertisement

Laicky označovaná jako „elektrošoky“ má své nenahraditelné místo i v dnešní psychiatrii. I přes řadu pověr, které se k této metodě váží, je často jediným způsobem, jak zachránit život dotyčného. Elektrokonvulzivní terapii (EKT) nabízíme pacientům po vyčerpání všech jiných možností léčby. Typickou situací je, když zkoušíme již několikátou kombinaci antidepresiv a jiných léků a u pacienta i přes tří- až čtyřměsíční léčbu stále trvají depresivní příznaky včetně reálných myšlenek na sebevraždu. Potom EKT nabízíme jako jednu z možností, a to dobrovolně. Samotnému zákroku předchází důkladné tělesné vyšetření a dostatečné informování pacienta. Dotyčný před zahájením léčby podepisuje několik souhlasů, které může kdykoliv odvolat. EKT tedy není terapií, kterou bychom prováděli nedobrovolně na protestujících pacientech – i když filmová realita takový obraz ráda vykresluje. Naopak se nám často stává, že nemocný sám o provedení léčby žádá – ví, že mu pomohla již v minulosti a že se díky této metodě délka hospitalizace zkrátí ze tří měsíců třeba jen na polovinu. Další možností je udržovací léčba, kdy se elektrokonvulze aplikují třeba v měsíčních intervalech ve formě jednodenní hospitalizace a pomáhají tak udržovat dobrou náladu u pacienta.

V jakých případech tedy EKT používáme? Pokud jsme vyčerpali všechny jiné možnosti léčby a stav pacienta se stále nelepší. Typickými diagnózami jsou těžké farmakorezistentní deprese, mánie nebo schizofrenie.

 Jak EKT probíhá

EKT probíhá vcelkové anestezii, proto pacient si pamatuje pouze uspání anesteziologem, a pak až probuzení. Na samotný průběh EKT si nepamatuje. Z toho vyplývá i poučení o rizicích celkové anestezie, která jsou shodná s jakoukoliv jinou celkovou anestezií – například jako při operaci slepého střeva. Další souhlas se tedy týká celkové anestezie.

Samotný zákrok začíná navozením celkové anestezie za pomocí anestetika, po kterém následuje aplikace myorelaxancia – látky, která zabrání vzniku křečí. Pak následuje samotný elektrokonvulzivní zákrok v délce trvající do 10 sekund. Po ukončení pacient dospává.

EKT se aplikuje většinou 3x týdne, počet opakování je 6-12.

Další články
Close

5 nejnávykovějších látek na světě – co dělají drogy s naším mozkem?

Které drogy jsou nejnávykovější? Otázka se zdá být jednoduchá, avšak odpověď na ni závisí na tom, koho se ptáte. Z pohledu různých výzkumníků je míra...