9 z 10 osob trpících úzkostí není vhodně léčeno

Voyagerix - iflscience
Advertisement

Je zcela běžné mít někdy obavy. Vědci dokonce uvádějí, že určitá míra stresu je pro člověka ve skutečnosti příznivá. Kdy je však třeba zbystřit a začít se obávat obav? V časopise Depression and Anxiety byla zveřejněna nová studie, jejíž výsledky jsou alarmující. Téměř 90 % osob trpících úzkostí nebo depresí se totiž nedostává vhodné léčby. Když si uvědomíme, že každý 10. člověk je sužován úzkostí a z osob postihnutých touto poruchou je pouze 10 % vhodně léčeno…

Většina lidí totiž nemá povědomí o tom, že potřebují pomoci. Pouze přibližně 40 % z nich si uvědomí, že by měli vyhledat vhodnou léčbu. Pokud se však u nich úzkost nevyskytuje spolu s další poruchou, jedná se o pouhých 26,3 % pacientů, které vyhledají odbornou pomoc.

Léčba úzkosti a deprese je mimo jiné i finančně nákladná. Dle jedné z provedených studií přesahují roční náklady na léčbu 7 400 $. Pokud se navíc úzkost vyskytuje s depresí nebo jinými poruchami, je tato částka pochopitelně vyšší.

Někteří lidé se rovněž nemohou vypořádat se stigmatem doprovázejícím psychické poruchy, což má na svědomí to, že se dotyční nerozhodnou vyhledat odbornou pomoc. Z osob žijících s psychickou poruchou až 75 % uvádí, že se cítí trapně, stydí se a pociťují beznaděj.

Organizace World Mental Health zadala mezinárodní studii zaměřenou na mezery co se týče léčby úzkostných poruch. Výzkumníci se zaměřili na přiměřenost léčby úzkostných poruch, a to zkoumáním 51 500 osob z 21 zemí světa. V zemích s vyšším příjmem se dostalo léčby úzkosti pouhé třetině nemocných, v USA byla tato hodnota vyšší. Množství pacientů, jimž se dostane adekvátní léčby, se mezi zeměmi liší – zemích afrického kontinentu postihuje úzkost 5,3 % osob. V Evropě je toto číslo téměř dvojnásobné (10,4 %).

Některé poruchy (například různé fóbie či separační úzkost) propuknou v životě člověka dříve, a to již ve věku 5-10 let. Generalizovaná úzkostná porucha, panická porucha či posttraumatické stresové poruchy se dostavují v rozmezí 24 a 50 let. Úzkost a deprese stály země Evropské unie dle odhadů již 74 400 milionů €.

.,Gramotnost co se týče zdraví a povědomí o duševním zdraví by v zemích, kde se tato potřeba nezpozorovala, měla být podporována,“ uvedl výzkumník Jodi Alonso. ,,Je nezbytné nabádat poskytovatele zdravotní péče, aby se řídili klinickými doporučeními, čímž mohou zkvalitnit léčbu úzkostných poruch.“

Ptáte se, kdy byste měli vyhledat odbornou pomoc pro vypořádání se s úzkostí nebo depresí? Dle odborníků byste tak měli učinit ihned poté, co nemoc začne ovlivňovat aspekty vašeho života, jako je například fyzické zdraví, práce, vztahy s okolím či kvalitu vašeho života.

Zdroj: iflscience.com

Překlad: Petra Stočková

Další články
Close

Výhledem na moře zlepšujeme své duševní zdraví

Málokdo z nás neholduje atmosféře, kterou poskytují procházky u moře nebo pozorování oceánu. Tato naše odvěká náklonnost k oceánu má svůj důvod. Výzkum publikovaný v...