Antidepresiva s jiným mechanismem účinku

https://flic.kr/p/aPPUW4
Advertisement

Jedná se o poměrně novou skupinu antidepresiv, které působí přes melatoninové a serotoninové receptory. Melatonin je hormon, který vzniká ze serotoninu v epifýze (části mozku). Jeho hladina silně kolísá v závislosti na tom, zda je den nebo noc. Vzestup hladiny, ke kterému dochází v noci, způsobuje nutkání ke spánku. Ve vyšším věku se jeho produkce snižuje, což by mohlo vysvětlit zhoršený spánek ve stáří. Melatonin je k dostání ve formě potravinových doplňků – více v kapitole Jak na spánek bez léků.

Agomelatin (Valdoxan) je moderním antidepresivem, které je svojí strukturou odvozeno od „spánkového hormonu“ – melatoninu.

Agomelatin je indikován v léčbě depresí. Podává se před spaním, protože kromě projasnění nálady také zlepšuje spánek. V průběhu podávání agomelatinu se doporučuje provádět vyšetření jaterních testů, které mohou být vzácně zvýšené. Z nežádoucích účinků se může jednat například o nevolnost, závratě, ospalost nebo naopak nespavost, bolesti hlavy, úzkosti. Nežádoucí účinky jsou většinou přechodné a nevedou k ukončení léčby. Doporučená denní dávka je 25-50mg.

Další články
Close

Obsedantně kompulzivní porucha

Obsedantně kompulzivní porucha (OCD) patří mezi typicky neurotické poruchy. Je charakterizována přítomností nutkavých myšlenek (tzv. obsesí), které se proti vůli dotyčného opakovaně vtírají do jeho...