Antidepresiva s jiným mechanismem účinku

https://flic.kr/p/aPPUW4
Advertisement

Jedná se o poměrně novou skupinu antidepresiv, které působí přes melatoninové a serotoninové receptory. Melatonin je hormon, který vzniká ze serotoninu v epifýze (části mozku). Jeho hladina silně kolísá v závislosti na tom, zda je den nebo noc. Vzestup hladiny, ke kterému dochází v noci, způsobuje nutkání ke spánku. Ve vyšším věku se jeho produkce snižuje, což by mohlo vysvětlit zhoršený spánek ve stáří. Melatonin je k dostání ve formě potravinových doplňků – více v kapitole Jak na spánek bez léků.

Agomelatin (Valdoxan) je moderním antidepresivem, které je svojí strukturou odvozeno od „spánkového hormonu“ – melatoninu.

Agomelatin je indikován v léčbě depresí. Podává se před spaním, protože kromě projasnění nálady také zlepšuje spánek. V průběhu podávání agomelatinu se doporučuje provádět vyšetření jaterních testů, které mohou být vzácně zvýšené. Z nežádoucích účinků se může jednat například o nevolnost, závratě, ospalost nebo naopak nespavost, bolesti hlavy, úzkosti. Nežádoucí účinky jsou většinou přechodné a nevedou k ukončení léčby. Doporučená denní dávka je 25-50mg.

Další články
Close

Psychotické poruchy způsobené alkoholem

Psychotické poruchy neboli psychózy představují širokou skupinu poruch, pro které je charakteristické narušení vnímání (jsou přítomny halucinace) a myšlení (jsou přítomny nevývratná přesvědčení, tedy bludy)....