Ostatní anxiolytika

https://flic.kr/p/fQQxg6
Advertisement

Buspiron je nebenzodiazepinové anxiolytikum, které nemá sedativní účinky. Buspiron působí na podobném principu jako moderní antidepresiva. Výhodou tedy je, že na něm nevzniká závislost, nevýhodou je, že může trvat i 2 týdny každodenního podávání, než se projeví efekt. Přípravek se podává třikrát denně, maximální dávka je 60mg.

Hydroxyzin (Atarax) je dalším přípravkem nebenzodiazepinového typu, na kterém nevzniká závislost, nicméně citlivost na něj je individuální. Jedná se původně o antihistaminikum, tedy lék proti alergickým projevům. Pro léčbu úzkosti se doporučuje podávat půl až jednu tabletu několikrát (většinou třikrát) denně v rozmezí alespoň 6 hodin. Mj. je absolutně kontraindikován u těhotných, opatrnosti je třeba i u dalších skupin nemocných.

Guaifenezin (Guajacuran) – řadíme spíše do léků uvolňující svalové napětí – tzv. myorelaxancia. Zde je zvýrazněn anxiolytický účinek. Výhodou je, že je volně prodejný a není zatížen rizikem závislosti. Dávkování je třikrát denně jednu až dvě tablety. Maximální denní dávka je 12 tablet.

Pregabalin (Lyrica) je poměrně novým lékem původně vyvinutým jako antiepileptikum, který se dále používá v léčbě neuropatické bolesti. V případě psychických potíží je schválen u generalizované úzkostné poruchy.

Další články
Close

Schizoafektivní porucha

Porucha, která zahrnuje jak poruchu nálady, tak psychotické příznaky. Dle některých odborníků tato porucha sama o sobě neexistuje, jedná se prostě jen o kombinaci dvou...