Přímé ovlivnění receptorů – NaSSA

https://flic.kr/p/7QURTQ
Advertisement

Jedná se o antidepresiva, která zvyšují samotné uvolňování serotoninu a noradrenalinu tím, že se navazují na presynaptické neurony. Antidepresivní efekt je navíc posílen tím, že se samy navazují na receptory na postsynaptické membráně a do určité míry tedy imitují serotonin – tím snižují množství nežádoucích účinků. Dá se proto říci, že v podstatě vůbec neovlivňují zpětné vychytávání.

Mirtazapin (Esoprex, Remeron, Mirzaten) působí antidepresivně, proti úzkostem, zklidňuje, podporuje spánek. Zlepšuje sexuální dysfunkce vyvolané SSRI. Mezi nežádoucí účinky může patřit sucho v ústech, ospalost, pocení, zvýšení chuti k jídlu. Někdy se může objevit neklid a nervozita. Jako vzácný nežádoucí účinek se může objevit útlum kostní dřeně, což se projeví poklesem bílých krvinek, většinou až po 4-6 týdnech léčby. Po vysazení léku se krevní obraz normalizuje. Riziko interakcí s dalšími léky je poměrně nízké, nesmí však být kombinován s IMAO, nedoporučuje se kombinace s alkoholem ani benzodiazepiny. Doporučená denní dávka je 15-45mg.

Mianserin (Leviron, Miabene) má podobné vlastnosti jako mirtazapin.

Další články
Close

Porucha ADHD souvisí s nadmíru kritickými rodiči

Vyšší míra kritiky souvisí s přetrváváním příznaků, tvrdí studie WASHINGTON – U mnoha dětí s poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) dochází ke zmírnění příznaků v průběhu...