Frontální a frontotemporální demence, Pickova choroba

https://flic.kr/p/e81u7Z
Advertisement

Jak už název napovídá, u této demence jsou postiženy hlavně frontální (čelní) a případně i temporální (spánkové) mozkové laloky. Dochází k jejich atrofii, tedy úbytku tkáně v nich – úbytku neuronů. Tzv. Pickova choroba znamená, že v postižených neuronech jsou navíc přítomna tzv. Pickova tělíska. Klinický obraz je však stejný.

V klinickém obraze tedy vidíme hlavně zpočátku poruchy chování a emotivity. Je typické odbrždění chování, ztráta zábran, plané a nemístné vtipkování. To je vlastně typické i pro jiná poškození čelních laloků např. úrazy nebo nádory. Zde však dochází k další progresi. Spolu se snížením společenských zábran se může objevit i vystupňované a neskrývané sexuální chování. Postupně však dochází k útlumu. Objevuje se apatie, je chudá řeč, zpomalené projevů, postupně až úplná ztráta řeči.

Terapie: na rozdíl od Alzheimerovy nemoci zde není postižen ani tak acetylcholinergní systém, jako serotoninergní systém, proto by mohlo pomoci např. Trittico (trazodon).

Další články
Close

Do kterého ze 4 osobnostních typů patříte právě vy?

Existuje tvrzení, že každý člověk je jedinečný. No, nemusí tomu být úplně tak, jak je patrné z nové studie. Dle jejích výsledků lze každého člověka...