Frontální a frontotemporální demence, Pickova choroba

https://flic.kr/p/e81u7Z
Advertisement

Jak už název napovídá, u této demence jsou postiženy hlavně frontální (čelní) a případně i temporální (spánkové) mozkové laloky. Dochází k jejich atrofii, tedy úbytku tkáně v nich – úbytku neuronů. Tzv. Pickova choroba znamená, že v postižených neuronech jsou navíc přítomna tzv. Pickova tělíska. Klinický obraz je však stejný.

V klinickém obraze tedy vidíme hlavně zpočátku poruchy chování a emotivity. Je typické odbrždění chování, ztráta zábran, plané a nemístné vtipkování. To je vlastně typické i pro jiná poškození čelních laloků např. úrazy nebo nádory. Zde však dochází k další progresi. Spolu se snížením společenských zábran se může objevit i vystupňované a neskrývané sexuální chování. Postupně však dochází k útlumu. Objevuje se apatie, je chudá řeč, zpomalené projevů, postupně až úplná ztráta řeči.

Terapie: na rozdíl od Alzheimerovy nemoci zde není postižen ani tak acetylcholinergní systém, jako serotoninergní systém, proto by mohlo pomoci např. Trittico (trazodon).

Další články
Close

Poruchy emocí

Emoce jsou psychické jevy, které mají hodnotící význam, a proto jimi vyjadřujeme, zda je nám něco příjemné nebo nepříjemné, uspokojení nebo neuspokojení... Anatomie – thalamus...