Pokud chcete mít lepší IQ, výzkumy doporučují chodit do fitka. Ale jak vlastně trénink vašich svalů zlepší vaše myšlení?
Většinou předpokládáme, že kdo velké svaly nijak nesouvisí s IQ. Ale ukazuje se, že tato domněnka může být chybná. Bylo dokázáno, že tělesné cvičení je jednou z nejlepších cest, jak zvýšit svoji inteligenci a udržet ji i ve stáří.
Německá studie zjistila, že starší lidé, kteří si užívají lehké fyzické aktivity – například zahrádkaření – mají o polovinu menší pravděpodobnost, že u nich s přibývajícím věkem dojde ke zhoršení kognitivních (rozumových) schopností. Jiný experiment prokázal, že důchodci, kteří vyrazili několikrát týdně na procházku, měli v testech zaměřených na pozornost a paměť lepší výsledky. Netýká se to však pouze starých lidí: děti, které chodí do školy pěšky, se lépe soustředí a dosahují i lepších výsledků v porovnání s těmi, které jsou dopraveny autem.
Jedním z možných vysvětlení je, cvičení zvyšuje přísun krve (a tedy i kyslíku) do mozku. Mozek tímto způsobem získává energii na přemýšlení. Tento zvýšený přísun také podporuje růst neuronů a snad i podporuje uvolňování neurotransmiterů a růstových hormonů, které jsou důležité pro celkové zdraví mozku. Všechny tyto procesy mohou přispívat ke zlepšení soustředění a paměti.
Někteří výzkumníci vidí budoucnost v „exergames“ – tedy cvičeních propojujících fyzickou aktivitu s kognitivním tréninkem. Prozatímní výsledky ukazují, že součet obou složek má větší efekt než složky samotné.
Zdroj: BBC Future
Fakticky naprosto souhlasím. Trpím úzkostně depresivní poruchou. Mám problémy v zaměstnání. Bojuju.
Sport je pro mě srdíčkově celoživotní náplní. Běh, kolo, dálkové plavání, samozřejmě příležitostně kopaná, hokej
atd. Mám závislost na pravidelném pohybu, endorfiny, Tedy pozitivní “ morfiová“ bomba i po sportu. Fakticky
košatění dendritů, podpora kognitivních procesů, paměti, pozornosti, podpora životní cesty pomoci nejen sobě.
Mám názor i na systém odměn a lačnění po slasti po dopaminové satisfakci. Myslím si, že psychika získává
relaxaci ve fyziologickém smyslu, řekněme uvolnění, “ recyklaci“.