
Pokud znáte ty správné finty, zbavíte se špatné nálady do pár minut. Přečtěte si některé vědecky testované metody, jak přežít den pod psa. Ve stereotypu běžných dní je snadné podmanit se sebelítosti. Někteří z nás však životním ranám odolávají: i v tom nejskleslejším dni z nich vyzařuje optimismus jako z Mary Poppins.
Jak to jen dělají? Zatímco někteří z nás jsou obdařeni sluníčkovou povahou, pro ty ostatní existují vyzkoušené způsoby, které přičarují pocity štěstí každému z nás. Jednotlivé techniky zaberou pouhých pár minut, ale jejich účinky na vaši životní spokojenost a pocit pohody jsou dlouhotrvající.
Pracovníci Kalifornské univerzity v Berkeley nedávno zhodnotili ty nejlepší z technik na svých webových stránkách ,,GreaterGood in Action“. Některé z nich jsme vybrali a vytvořili z nich týdenní plán, jak porazit stres.
PONDĚLÍ
Svěřte své myšlenky deníku – zklidní vaši mysl i tělo. Lidé píšící si pravidelně do deníku dobře vědí, že vyjádření svých pocitů prostřednictvím slov pomáhá utišit nepříjemné emoce a pohlédnout na ně z jiné perspektivy. Až nedávno si však vědci uvědomili, jaký potenciál v sobě tato činnost ukrývá – 15 minut denně věnovaných psaní deníků dokáže zmírnit projevy symptomů deprese a úzkosti, posílit imunitní systém a zlepšit pracovní výkon. Výhody přetrvají po celé měsíce a dle Claudie Hammondové, jež situaci osvětlila pro BBC Future, je to mnohem účinnější způsob meditace a nenechat tak frustraci, aby vás naplno ovládla. Pokud totiž necháte váš vztek, aby se naplno projevil, vaše už tak špatná nálada se jen zhorší. Zdroj: Journal of Consulting and Clinical Psychology.
ÚTERÝ
Udělejte několik dobrých skutků. Dobrý pocit, že jste někomu pomohli, vám zůstane několik dní. Zní to jako klišé, ale skutečně to funguje. Lidé, kteří se snažili jednou týdně udělat 5 drobných dobrých skutků, uvedli na konci 6týdenního zkušebního období větší pocit uspokojení. Výzkum je však pouze malou součástí rozrůstajícího se základu výzkumů ukazujících, že ti štědřejší z nás jsou zároveň šťastnějšími a zdravějšími, uvedlo BBC Future. Zdroj: Review of General Psychology.
STŘEDA
Važte si lidí, které milujete. Vděčnost je totiž protilékem na stres. Představte si, jaký by byl váš život, pokud by v něm nebyl blízký přítel nebo partner. Už jen pouhá představa bolí, že? Studie z roku 2008 zjistila, že když si lidé představili tuto situaci, jejich nálada se později zlepšila. Možná své milované přestali považovat za samozřejmost. Značná část výzkumu zjistila, že pravidelné děkování druhým a pocity vděčnosti přispívají i ke zlepšení životní spokojenosti. Zdroj: Journal of Personality and Social Psychology.
ČTVRTEK
Vezměte jednu ze svých oblíbených fotografií a napište o vzpomínce, kterou si díky ní vybavíte. Váš život tak bude mít větší význam. Pocit významu v životě je něco, co začíná zajímat psychology čím dál více. Lidé, kteří mají pocit, že jejich život má smysl, jsou odolnější vůči krátkodobým životním nezdarům. Dle výzkumu naznačuje pouhé prohlížení fotek a vzpomínání na události, které zachycují, že váš život má smysl – ať už je na fotografiích vaše rodina nebo přátelé, zachycení prospěšné činnosti nebo důležitý profesní postup. Oživení starých vzpomínek vás propojuje s vaší minulostí a pomáhá tyto nedávné momenty zařadit do širší perspektivy. Díky tomu vás nedávná zklamání a úzkost opustí. Zdroj: Journal of Contextual Behavioral Science.
PÁTEK
Pocity opojení vyvolané krásami přírody odeženou vaše životní frustrace. Pokud vás denní shon táhne ke dnu, mohou vás každodenní strasti přemoci. A právě proto se vědci zajímají o pozitivní účinky pocitů opojení, úžasu. Ať už se jedná o pohled na noční oblohu plnou hvězd nebo o vstoupení do kostela, pocit údivu nad něčím, co přesahuje naše možnosti, rozšiřuje obzory. Dle vědců jsou tak lidi šťastnější, altruističtí a méně netrpěliví a úzkostliví. Dokonce pouhé psaní o takovém inspirujícím zážitku může pomoci. Pokud vám však došly nápady, podívejte se na toto video nabité těmi nejkrásnějšími pohledy na Zemi. Zdroj: Psychological Science.
SOBOTA
Zkuste se na týden obloukem vyhnout televizi, alkoholu a čokoládě. Vychutnáte si tak lépe každodenní potěšení. Drobnosti, které vám dělaly radost dříve, časem ztratí své kouzlo, což vede k tzv. hédonické adaptaci. Můžete tak zkusit znovuobjevit původní potěšení tím, že se zdroje tohoto potěšení na týden vzdáte – může to být váš oblíbený nápoj nebo pokrm. Po 7 dnech zjistíte, že je ,,adaptace“ přenastavena, takže pocítíte potěšení naplno a nanovo. Během týdenního čekání se navíc můžete poohlédnout po jiné zábavě, jež může být zcela novým zdrojem potěšení.
Pokud vám však týdenní abstinence připadá příliš dlouhá, zkuste se během vaší oblíbené činnosti zaměřit na naprosté soustředění na její provedení. Když upijete z hrnku kávy, soustřeďte se na souhru jednotlivých chutí. I díky tomuto postupu si lépe vychutnáte a oceníte drobné životní radosti a zaženete stres a úzkost. Zdroj: Social Psychological and Personality Science.
NEDĚLE
Každý z nás někdy uklouzne. Pokud se však babráte v pocitech viny, pravděpodobně selžete znovu. Italové mají přísloví “La lingua batte dove il dente duole” – jazyk narazí tam, kde bolí zub. To skvěle vystihuje tendence naší mysli zaobírat se bolístkami z minulosti. Psychologové však naneštěstí zjistili, že pocity viny mají často opačný účinek. Nejenže jsou příčinami úzkosti a smutku; pocity beznaděje z nás dělají subjekty snadněji podléhající budoucím pokušení. A proto bychom měli strávit několik minut pěstování dobrých pocitů vůči sobě samým, abychom pocity štěstí a silné vůle posílili. Pro někoho to může působit příliš přeslazeně, pokud však máte odvahu, zde najdete praktického průvodce, jak na to. Zdroj: Personality and Social Psychology Bulletin.
Zdroj: bbc.com
Překlad: Petra Stočková