Léky používané v léčbě alkoholismu

https://flic.kr/p/6FHsWu
Advertisement

Léky představují pouze doplňkovou možnost léčby a samy o sobě člověka ze závislosti „nevytáhnout“, pokud on sám nebude motivovaný. Mohou však snižovat chuť na alkohol nebo vyvolávat velmi nepříjemné stavy po požití alkoholu.

Antabus (účinná látka disulfiram) je asi nejznámějším lékem. Antabus je předepisován psychiatrem a užívá se většinou dvakrát týdne – tableta se rozpustí ve sklenici vody. Antabus zasahuje po dobu užívání do metabolismu takovým způsobem, že následné užití alkoholu vyvolává výraznou nevolnost a zvracení. Tím se snažíme dotyčného odradit od pití. Užívání Antabusu si dotyčný zapisuje do deníku, který podepisuje jeho rodina. Deník pak alkoholik ukazuje lékaři při každé kontrole. Aby tato terapie fungovala, je tedy nutné, aby dotyčný užíval Antabus pravidelně. Setkali jsme se však i s případy, kdy pacient užíval Antabus, přesto se mu podařilo negativní reakci přepíjet. Nejedná se tedy o léčbu se stoprocentním efektem zejména u nemotivovaného pacienta.

Campral (účinná látka acamprosat) je lék, který by měl snižovat chuť na alkohol (tedy tzv. craving). Jedná se opět o podpůrnou léčbu. Campral se užívá 3x denně (celkem až 6 tablet za den), doporučená délka léčby je jeden rok.

Revia (účinná látka naltrexon) má opět snižovat chuť na alkohol a má snižovat příjemné prožitky po jeho bezprostředním požití – alkohol tedy nebude tolik lákavý. Je nutné aby člověk užívající naltrexon současně neužíval opiáty, např. proti bolesti.

Selincro (účinná látka nalmefen) je nejnovějším lékem a funguje na podobném principu jako naltrexon. Studie prokázaly, že jedna tableta Selincra denně snižuje v průměru množství vypitého alkoholu o dvě třetiny.

Další články
Close

Neurony lámou svoji DNA, aby mohly ukládat vzpomínky

Vzhledem k tomu, jak moc je DNA důležitá, by bylo logické očekávat, že jakékoliv poškození této molekuly je nechtěné a může mít závažné důsledky. Víme přece, že...