Poloha při spánku – jaký má vliv na naše sny?

iflscience.com
Advertisement

Přemýšleli jste někdy o tom, jaký má pozice při spánku vliv na vaše sny? Nad tím se již zamýšlela studie zveřejněná před několika lety. Nedávno se k této otázce vyjádřil i Matt Berical z Van Winkle´s. Cesta našimi sny – ať už se jedná o noční můry či klidné fantazie – totiž zcela odpovídá poloze, při které při snění spíte.

Studie byla před 12 lety zveřejněna v Sleep and Hypnosis. Jejím cílem bylo zkoumat, v jakých pozicích účastníci výzkumu spali. Následně se výzkumníci zajímali o to, jak tyto polohy souvisejí s četností a druhem snů, které se lidem zdály. V polostrukturovaných rozhovorech se vědci ptali celkem 63 účastníků (45 mužů, 18 žen), na jakém boku těla dotyční usnuli a na jakém se probudili. Celkem 41 zúčastněných dle výzkumu spávalo na pravém boku, zbylých 22 na boku levém.

K výzkumu však nebyly použity pouze uvedené rozhovory. Jeho součástí totiž byly i výsledky dotazníků Pittsburgh Sleep Quality Index. V nich se vědci dočetli mimo jiné to, jak zúčastnění hodnotí vlastní spánek a sny, a také, jak dobře si dotyční vlastní sny vybavují.

Studií bylo zjištěno, že spáči upřednostňující levou, či pravou stranu těla byli schopni si své sny vybavit přibližně stejně detailně. Lidé spící na levém boku však častěji trpěli nočními můrami (40,9 % ze všech účastníků studie). Pouhých 14,6 % spáčů na pravém boku uvedlo, že se u nich čas od času noční můry dostaví. Kdyby to tak věděly děti z Noční můry v Elm Street…

Skupina lidí spících na levé straně trpěla rovněž dalšími nepříjemnými typy snů. Celkem 27 % z nich se občas potýkalo s bizarními a surrealisticky laděnými sny ve srovnání s pouhými 19,5 % spáčů na pravém boku.

Přestože je studie značně zajímavá, je nutné brát její výsledky s rezervou. Především děti by měly mít na paměti, že souvislost mezi stranou těla, které dáváme při spánku přednost, a nočními můrami ještě neznamená, že to tak bude platit i u nich. Ano, výzkum odhalil určitou souvislost mezi výše zmíněnými, přesto se výzkumníkům dosud nepodařilo vysvětlit, proč tomu tak je.

Zdroj: iflscience.com

Překlad: Petra Stočková

Další články
Close

Přijetí k hospitalizaci

Hospitalizace v lůžkovém zařízení může být dobrovolná nebo nedobrovolná. Popisované okolnosti platí zejm. pro psychiatrické léčebny, rámcově však platí i pro psychiatrická oddělení nemocnic, i když zde...