Alkohol – úvod

https://flic.kr/p/958YZy
Advertisement

„Alkohol“ je označení pro řadu chemických látek, které mají určité shodné znaky. Běžně se označení alkohol používá pouze pro jednu z těchto látek, známou jako ethanol. Ethanol je psychotropní návykovou látkou. Psychotropní znamená, že mění naše vědomí. Na alkohol se dále vytváří závislost (návyk), a to jak fyzická, tak psychická. Alkoholu se věnujeme již v prvním dílu naší knihy, a to z toho důvodu, že často souvisí s jinými potížemi zde uvedenými. Tedy často lidé konzumují alkohol kvůli úzkostem, napětí, poruchám spánku. Alkohol sám o sobě představuje obrovský problém a jako takový je spojen s řadou dalších následků – narušení zdraví, vztahů, zaměstnání apod.

Přidržíme-li se mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-10), pak v souvislosti s alkoholem rozlišujeme následující patologické stavy (diagnózy):

  • akutní intoxikace, což je vlastně opilost. Řadíme sem však i otravu alkoholem.
  • škodlivé užívání – je to stav, při kterém ještě není rozvinuta závislost na alkoholu, ale již je zřejmé, že alkohol narušuje fyzické i psychické zdraví člověka, narušuje jeho vztahy, vyvolává problémy v zaměstnání apod.
  • závislost na alkoholu
  • odvykací stav s deliriem nebo bez
  • psychotické poruchy způsobené alkoholem

V následujících kapitolách se budeme věnovat jednotlivým diagnózám.

Další články
Close

Probiotika snižují úzkost a zlepšují paměť

V našem těle se nachází desetkrát více bakterií než buněk vlastního těla. Je tedy zřejmé, že tyto mikroorganismy mají vliv na fungování našeho těla, a...