Nebojte, nevygooglují si vás, ani vás v baru neosloví. Terapie jako taková se zdá být mysteriózní a děsivá, zvláště pokud nevíte, co od ní čekat. Proto jsme za vás oslovili tři psychology, kteří mají bohaté zkušenosti s psychoterapií: Stephanii Smith, Ph.D., klinickou psycholožku z Colorada. Dále Ryana Howese, Ph.D., klinického psychologa a profesora z Fuller Graduate School of Psychology a Lynn Bufka, Ph.D., pomocnou výkonnou ředitelku v Practice Research and Policy v Americké psychologické asociaci. Zde je souhrn toho, co by podle těchto tří odborníků (terapeutů) měli lidé o terapii vědět:
1. Terapeuti nemají v popisu práce dávat vám rady
Nejsou zde od toho, aby vám řekli, že máte skoncovat se svým manželstvím, nebo dát v práci výpověď. ,,Posláním terapie je, abyste sami sebe lépe poznali a změnili způsob, jakým uvažujete, jak se chováte, nebo jaké máte povědomí o světě,“ říká Smith. ,,Cílem terapie není dát vám dobrou radu.“
Samozřejmě, mohou vás seznámit s postupy, jakými se vypořádat s duševní chorobou, například depresí, úzkostí nebo s bipolární poruchou. Když ale přijde řeč na vaše osobní rozhodnutí, stává se terapeut spíše pomocníkem. ,,Opravdu byste chtěli přijít na terapii a vzdát se moci nad sebou, nebo se chcete naučit, jak tuto moc získat?“ tvrdí Howes.
2. I oni pravděpodobně navštěvují terapeuta
,,Nikdy bych nevěřila terapeutovi, který sám na terapii nebyl,“ říká Howes. Většina psychologů dle těchto expertů skutečně má vlastní terapeuty. Možná ne nonstop, ale v některé fázi jejich kariéry určitě. Většina programů pro absolventy dokonce požaduje, aby jejich uchazeči terapii podstoupili, říká Smith.
3. Většina terapeutů vám léky nepředepíše
To je totiž práce pro psychiatry nebo praktické lékaře, ale rozhodně ne pro psychologa ani pro sociálního pracovníka, říká Bufka. Váš terapeut však může spolupracovat s jinou osobou a poskytnout vám tak léky, či naopak léčbu ukončit, pokud by to mělo význam.
4. Nemusíte trpět duševní chorobou, abyste mohli jít na terapii
To je takový běžný mýtus, že musíte být blázen, abyste mohl/a jít na terapii, uvádí Howes. ,,Existuje mnoho důvodů, proč lidé chodí na terapie. Tyto důvody nemají nic společného s poruchami/nemocemi. Pokud však člověk nějakou poruchou trpí, rozhodně se není za co stydět. Dostane se vám pomoci a máte možnost mluvit s odborníkem stejně jako v případě, že byste hledali pomoc k léčbě fyzické nemoci.“
Lidé se většinou nacházejí ve slepé uličce – brání se návštěvě terapeuta, ale nejsou ještě na úplném dně. Otálejí s návštěvou terapie, protože jim připadá nepotřebná. ,,Ale když se cítíte uvíznutí nebo zasypaní a neschopní fungovat tak, jak byste si představovali, je to známkou potřeby si s někým promluvit,“ říká Bufka.
5. Terapeut o vás s přáteli v baru nemluví
,,Pravidlem číslo jedna je mlčenlivost,“ říká Howes. ,,Rychle bych přišel o licenci, kdybych o svých klientech hovořil se svojí rodinou, nebo přáteli.“ Mohou se však bavit o určitých případech nebo širších tématech, a to v malé skupině kolegů, kterým věří. ,,Máme u nás seskupení, které se setkává každé dva týdny, nebo jednou měsíčně. Projednáváme náročné případy a dostane se nám zpětné vazby od kolegů,“ uvádí Smith. ,,Bavíme se o našich případech, ale v očesaném znění a bez detailních informací.“
6. A pravděpodobně vás ani negoogluje
,,Podle mého názoru se jedná o překročení hranice a téměř o porušení důvěry, kdybych bez povolení vyhledával na Googlu informace o klientech,“ říká Smith.
A navíc, terapeuti dávají přednost probírání záležitostí, se kterými je seznámíte vy sami. Nebudou vás nutit vysvětlit původ určité fotky, která se o víkendu objevila na vašem facebookovém profilu. ,,Nehledám své klienty na Googlu. Dle mé filozofie se zaměřuji pouze na to, co zazní při terapii,“ říká Howes.
7. Váš terapeut vás sám na veřejnosti neosloví
Nemusíte se bát, že byste na něj/ni narazili v restauraci a uslyšeli (když jste zrovna na rande): ,,Zdravím, rád vás vidím mezi lidmi!“ Obecným pravidlem je, že terapeut sám od sebe s klientem rozhovor nenaváže (na veřejnosti), pokud tak klient neučiní první. A i poté nedají najevo, že jsou vaším terapeutem, pokud tak neučiníte vy první, říká Bufka. Takže se nebojte pozdravit svého terapeuta a představit ho/ji jako svého terapeuta/cvičitele jógy/souseda. Nebo jej/ji úplně ignorujte. Je to jen na vás a můžete o tom se svým terapeutem promluvit předem, pokud se obáváte nějakých nepříjemností.
8. Pouhé docházení na terapii nemusí nutně pomoci, musíte se zapojit
Terapie není jako návštěva praktického lékaře kvůli zánětu dutin a následnému předpisu antibiotik. Spolupráce je zde nezbytná, pouhé sezení a čekání na výsledky nestačí. ,,Pro klienty to bývá zklamáním, když si myslí, že takto to může fungovat,“ uvádí Howes. ,,Chtějí, aby se jich terapeut zeptal na pár otázek a aby to bude podobné honbě za pokladem.“
Pokud je však klient připraven a ochoten mluvit o tom, co jej přivedlo na terapii a na čem by chtěl/a zapracovat, může to celý proces zefektivnit.
9. Terapie nemusí být dlouhodobým závazkem
,,Občas si myslím, že lidé otálejí s terapií, protože se cítí takto: Pokud půjdu jednou, budu muset chodit 10 let třikrát týdně. Zdá se to pro ně být velkým, dlouhodobým rozhodnutím, říká Smith. Délka a intenzita setkání je však velmi individuální. Může se jednat o jednorázovou záležitost, několikaměsíční sezení, nebo delší dobu setkávání. To záleží na tom, čím si procházíte a čeho chcete dosáhnout.
Je pochopitelné ptát se na přístup terapeuta během první či druhé schůzky, říká Bufka. Otázky typu: Jak probíhá léčba? Jak dlouho spolu budeme pracovat? Jak poznám, že jsme hotovi?
10. Perfektní shoda je nejdůležitějším faktorem při hledání terapeuta
,,Můžete se setkat s nejlepšími, nejkvalifikovanějšími terapeuty na světě, ale pokud si ,,nesednete“, nebude terapie efektivní,“ říká Smith. ,,Výzkum nám říká, že ze všech různých odchylek v terapii – druhy léčby, vzdělání poskytovatele, délka léčení – je jedním z nejzásadnějších faktorů úspěchu terapie právě shoda mezi klientem a terapeutem.“
A to vypadá jak? Vyslyšení, porozumění a respektování pocitů. ,,Terapie nebude vždy zábavná a příjemná,“ říká Bufka. ,,Ale v souvislosti s tím byste se měli cítit bezpečně, připadat si akceptovaně a vyslyšeně. Cítit výzvu.“
11. Ukončit terapii neznamená, že se k ní nemůžete někdy vrátit
,,Jako terapeut doufám, že klienti s koncem terapie pocítí zlepšení svého fungování, ať už ve vztahu, v zaměstnání nebo při studiu,“ říká Bufka. ,,Že se budou cítit užiteční v čemkoli, co pro ně má hodnotu, a nebudou sklíčení svými příznaky.“ Samozřejmě, život a věci se mění. To, že jste se roky cítili lépe neznamená, že nutně nebudete potřebovat pomoc v budoucnu. ,,Neznamená to, že nikdy nebudete potřebovat další porci sezení, ,,přeočkování“, jako se s nimi setkáváte v rámci péče praktického lékaře,“ říká Bufka.
12. Pokud se obáváte, že obejmout terapeuta nebo se ptát na jeho osobní život bude nevhodné, mluvte o tom
Ne každý terapeut bude otevřený objímání svých klientů, ale pokud opravdu cítíte nutkání to provést, nebojte se to nadhodit. ,,Klient by se neměl bát cokoli říct nebo o cokoli požádat,“ říká Howes. ,,Zeptejte se na to, co máte na srdci, a pak nechte na terapeutovi, aby rozhodl, zda odpoví. Zkuste se neomezovat a nekontrolovat.“
13. Terapeuti neznají všechny odpovědi
,,Lidé si občas myslí, že terapeuti mají zvláštní schopnost vhlédnout do člověka. Tuto schopnost však nemají,“ říká Bufka, ,,máme zvláštní trénink a porozumění tomu, jací lidé jsou, jak se chovají, jak pracují jejich emoce. Jsme také schopní toto vše využít, abychom porozuměli specifické situaci, v níž se člověk nachází. Nemáme ale žádné magické schopnosti, kterými bychom ve vás dokázali číst.“
14. Práce terapeuta může být těžká
Být terapeutem je neskutečně odrazující profese – denně si přehazujete několik klientů, pomáháte pacientům překonat obzvláště traumatické zážitky. ,,Pochopitelně je náročné vyslechnout si příběhy o složitých situacích hodinu za hodinou, den za dnem a mít stále dost energie na svoji rodinu, až se večer vrátíte domů,“ říká Smith. ,,Je to výzva, ale určitě se dá zvládnout.“
,,Jsme profesionální strážci tajemství,“ říká Howes, ,,což si po nějaké době vybere svoji daň. Je pro nás skutečně důležité, abychom měli někoho, komu můžeme důvěřovat, a také lidi, se kterými můžeme mluvit o všem.“
15. Vyhlídky jsou však pozitivní – považují svoji práci za uspokojující
,,Když terapie funguje – a ona funguje – vyjdete z ní s novým porozuměním a novými způsoby, jak lze věci provádět. Zasloužíte si to. Je to vaše a bude to s vámi po zbytek života,“ říká Bufka.
,,Prostě miluju lidi,“ říká Smith. ,,Miluju poznávání nových lidí, což je opravdu jednoduché. Lidé jsou pro mě nekonečně zajímaví.“
,,Kdykoli mám možnost pozorovat proces růstu člověka, mám radost,“ říká Howes. ,,Trávím více času smíchem, než bych si kdy byla pomyslela.“
Zdroj: buzzfeed.com
Překlad: Petra Stočková