Hraní Tetris dokáže snížit touhu po drogách, jídle a sexu

https://flic.kr/p/mQMeMW
Advertisement

Zapomeňte na penicilin. Vyhoďte počítač. Odložte svůj smartphone. A zahoďte i ten krajíc chleba. Přichází jeden z největších vynálezů, které kdy byly vymyšleny. Tímto oznamujeme, že největším úspěchem lidstva je skromná hra zvaná Tetris.

Trochu přeháníme, samozřejmě, ale ukazuje se, že hra vytvořená v roce 1985 v Rusku, dokáže kromě zahnání nudy pomoci i v jiných oblastech. Již byl prokázán pozitivní efekt na léčbu posttraumatické stresové poruchy a také byl princip hry použit ve zkoumání molekuly DNA. Nyní nová studie ukazuje, že Tetris dokáže snížit závislost na drogách, jídle a dalších aktivitách.

Psychologové z Plymouth University ve Velké Británii a z Queenstown University of Technology v Austrálii dokázali, že hraní Tetris již tři minuty denně dokáže snížit craving (bažení) o cca jednu pětinu. Toto bažení zahrnuje už zmíněnou touhu po drogách a jídle, ale také po sexu nebo spánku. Studie byla publikována v magazínu Addictive Behaviors.

Studie se zúčastnilo 31 studentů ve věku od 18 do 27 let. Několikrát během dne byli v náhodných intervalech dotázáni na úroveň jejich touhy. Polovina z nich byla požádána o hraní Tetris po dobu tří minut pokaždé, když byli požádáni o odpověď na dotaz. Týdně se jednalo o cca 40 dotazů. Druhá polovina studentů Tetris nehrála.

Z výsledků vyplynulo, že studenti, kteří hráli Tetris, udávali pokles cravingu na drogy, jídlo a aktivity ze 70% na 56%. Drogy zahrnují kávu, cigarety, víno, pivo, tedy ne nelegální látky. Efekt, který nevymizel ani po týdenním hraní, však není přičítán specificky jen Tetris. Podobný výsledek bychom mohli vidět i u jiných her, jako je Candy Crush, která je podobně vizuálně atraktivní.

Hraní Tetris zaměstnává mysl

„Předpokládáme, že k efektu Tetris dochází proto, že craving zahrnuje živé představování si konzumování drogy nebo potraviny nebo provádění určitých aktivit,“ říká profesor Jackie Andrade, ze School of Psychology and the Cognition Institute at Plymouth University. „Hraní vizuálně atraktivních her – jako například Tetris – zaměstnává mentální procesy zajišťující představivost. Je těžké si něco živě představovat, a přitom hrát Tetris.“

Výzkumníci uvádí, že hra nepředstavuje samostatnou možnost, jak bojovat se závislostmi, ale že by mohla být spíše součástí dalších léčebných postupů. „Jako podpůrný nástroj by mohla hra Tetris pomoci lidem zvládat jeji craving v každodenním životě i z dlouhodobého hlediska,“ dodává profesor Andrade. I když redukce cravingu o pětinu nezní, že by to bylo hodně, přesto by mohla zredukovat craving z nesnesitelného na tolerovatelný. V další fázi výzkumu bude podobný princip zkoušen i u lidí závislých na ilegálních drogách.

Zdroj: IFL Science

Komentář (LP): výzkum tedy objevil, že 1. craving je spojen s obrazy v mysli a 2. nahradíme-li tyto obrazy vnějším vstupem (hrou), nebudou mít na nás takový vliv. Obrazy můžeme nahradit i jiným způsobem, v podstatě jakýmkoliv jiným rozptýlením. Možností by snad mohlo být i sledování televize, otázkou je, jestli je při něm tolik aktivováno centrum odměny v mozku – při hraní Tetris určitě je. Dále je možné pracovat s obrazy samotnými – pokud nás trápí jasné velké obrazy v naší mysli, můžeme se s nimi naučit pracovat a například je zmenšit nebo je udělat černobílé. Tím snížíme podněty pro náš mozek a snížíme tím i míru cravingu.

Další články
Close

Demence u Huntingtonovy choroby

Huntingtonova choroba je neurodegenerativním onemocněním, které umíme diagnostikovat, neumíme jej však léčit. Dominují u ní neurologické příznaky - typické trhavé pohyby, poruchy chůze apod. Demence...