Jak si prodloužit život až o dva roky? Začněte číst!

Andy Roberts - https://flic.kr/p/dYumLH
Advertisement

Tipů na to, jak se dožít úctyhodného věku, existuje nespočet. Některé z nich jsou v našich myslích již zakořeněné – přestat kouřit a pít, věnovat se cvičení a zařadit do svého jídelníčku zdravé potraviny. Nová studie zveřejněná v časopise Social Science and Medicine uvádí tajný trik, jak si prodloužit život. Lidé, kteří pravidelně čtou knihy, si – kromě potěšení, které knihy přinášejí – dle této studie nevědomě totiž prodlužují život.

Dlouhodobá studie zkoumající 3635 osob ve skutečnosti odhalila, že lidé dopřávající si pročítání románů (a to konkrétně po dobu delší než 3,5 hodiny týdně) žijí průměrně o dva roky déle než zbytek populace. Zdá se, že tato skutečnost spíše souvisí s kognitivním posilováním, které čtení přináší než s jinými faktory. Mezi ty obvykle řadíme věk, pohlaví, vzdělání, rasu, zdravotní stav, životní úroveň, rodinný stav a sklony k depresím jedince.

V průběhu této 12 let trvající studie rozdělil výzkumný tým (řízený Avni Bavishi z Yaleské univerzity) zkoumané osoby do tří skupin. První skupinu tvořili lidé, kteří vůbec nečetli; v další bychom nalezli osoby čtoucí průměrně 3,5 hodiny týdně a méně. Zbývající třetí skupina sestávala z vášnivých čtenářů, kteří si týdně dopřáli minimálně 3,5 hodiny četby.

Dokonce i příležitostní knihomolové ze druhé skupiny měli o 17 % nižší šanci úmrtí v následném období oproti lidem, kteří nečetli vůbec. Ještě než prohlásíte, že všechny ty časopisy, které jste dosud přečetli, stačí k tomu, abyste si prodloužili život, vyčkejte. Účinky, které má čtení na život člověka, lze vysledovat pouze u čtení knížek.

,,Četba knih přispívá k výhodě delšího přežití, kterou jsme pozorovali častěji u čtení knih než u časopisů či novin,“ poznamenali autoři studie. Dále uvedli, že ,,tato zjištění naznačují, že příznivé dopady četby knih mimo jiné přinášejí i delší život.“

,,Čtení knih zahrnuje dva kognitivní procesy, které vytvářejí výhodu delšího přežití. Čtení mimo jiné podporuje podrobné vnímání textu, imerzivní proces povzbuzující čtenáře k tvoření souvislostí s jinými částmi materiálu a světa kolem nich. Knihy také podporují empatii, sociální vnímání a emoční inteligenci. To jsou kognitivní procesy vedoucí nás k delšímu přežití.“

Zdá se, že složitě propletená povaha knih nemůže být v současnosti spojena s jakýmkoli jiným typem informace sdělené prostřednictvím textu. To však neznamená, že knihy představují jediný způsob, jak lze zapojit lidský mozek do složitých a poutavých činností. Různé studie v průběhu let totiž ukázaly, že například počítačové hry představují skvělý způsob, jak lze povzbudit naši inteligenci a schopnosti učení. Přesto se však knihy zdají být naprostými favority. Spisovatel Stephen King kdysi pronesl, že ,,knihy jsou jedinečně přenosným kouzlem“. Zdá se, že měl pravdu nejen v tomto.

Zdroj: iflscience.com

Překlad: Petra Stočková

Další články
Close

Disociativní poruchy

Disociativní poruchy jsou poměrně vzácné, proto se o nich zmíníme pouze okrajově. Jedná se o stavy oddělení (disociace) vzpomínek, pocitů, identity nebo tělesných pohybů od...