Jednoduchý test paměti odhalí budoucí potíže

https://flic.kr/p/oUSUDu
Advertisement

Dospělí vyššího věku, kterým dělá problémy test paměti – tzv. Memory Binding Testem (MBT) – mají zvýšené riziko rozvoje amnestické formy mírné kognitivní poruchy a demence. Naznačil to nový výzkum.

„Jako memory binding označujeme proces spojování vzpomínek. Představa je taková, že u lidí s Alzheimerovou demencí je problém právě ve spojování vzpomínek,“ říká neurolog Richard B. Lipton.

„Věříme, že MBT se může stát ukazatelem preklinické formy Alzheimerovy demence. Je to levná, neinvazivní metoda, která je jednoduchá, zabere jen 10 minut a může být provedena přímo v ordinaci lékaře jakoukoliv trénovanou osobou,“ dodává dr. Lipton, ředitel Division of Cognitive Aging and Dementia na Albert Einstein College of Medicine v New Yorku.

Vysoká míra předpovědi

MBT byl vyvinut dr. Hermanem Buschkem. Test je založen na vytváření asociací mezi dvěma kategoriemi věcí, které si lidé mají zapamatovat. „Ukazuje se, že lidé v preklinickém stadiu Alzheimerovy demence mají v tomto testu špatné výsledky“, říká dr. Lipton.

Byla provedena dlouhodobá studie, ve které byl test vyplněn zdravými dospělými osobami. Tyto osoby pak byly sledovány 10 let, aby se zjistilo, u kterých z nich dojde k výskytu Alzheimerovy demence nebo mírné kognitivní poruchy.

„Zjistili jsme, že test dokáže nejen s vysokou přesností předpovědět riziko rozvoje mírné kognitivní poruchy nebo demence v několika následujících letech, ale že to dokáže i v horizontu více než deseti let,“ uvádí dr. Lipton.

Dle dr. Liptona můžeme test využít k tomu, abychom mohli odlišit osoby, u kterých zavčasu provést PET scan na ložiska amyloidu nebo lumbální funkci.

Jak vypadá tento test paměti?

Test spočívá v zapamatování si jednoduchého tvaru a jeho barvy. Pacienti s (budoucí) Alzheimerovou nemocí si například mohou pamatovat, že viděli modrou barvu a jablko, ale už si nevzpomenou, že viděli modré jablko. Tento fenomén se objevuje mnohem dříve než ostatní příznaky demence.

mbt1  mbt2

 Zdroj: Medscape

Další články
Close

Změny imunity v těhotenství chrání ženy před Alzheimerem

CHIGAGO - Změny postihující imunitní systém během těhotenství mohou ve starším věku ochránit ženy před vznikem Alzheimerovy choroby. S touto myšlenkou přichází nový výzkum. Vyčerpané...