Poslechem této písně zmírníte svoji úzkost až o 65 %!

d!zzy - https://flic.kr/p/5SfgVg
Advertisement

Povzbudí duši a zklidní nervový systém

Víme, že se se stresem musíme nějak vypořádat. Víme také, že jakmile se nám situace v práci, škole a osobním životě komplikují, mohou nám s nimi pomoci různé tipy, triky a techniky. Zde vám nabízíme jeden z vědecky podložených tipů, jak se zklidnit – sestavte si seznam 10 písniček, které vědci ohodnotili jako ty nejvíce uklidňující.

Terapie pomocí zvuku je coby způsob relaxace a obnovy lidského zdraví oblíbená po dlouhou dobu. Po celá staletí využívaly domorodé kmeny hudbu pro zlepšení duševní pohody a zdravotního stavu. Britští neurovědci nyní upřesnili, jakými melodiemi si vaše hudební já přijde na své.

Studie se zúčastnili lidé, jejichž úkolem bylo vypořádat se s různými rébusy v co nejkratším čase, přičemž po celou dobu pokusu byli napojeni na senzory. Využité hlavolamy vyvolávaly určitou míru stresu. Při jejich řešení účastníci studie poslouchali různé písničky a vědci souběžně s tímto měřili činnost mozku a fyziologické veličiny (tepová frekvence, krevní tlak, tempo dechu).

Výzkum provedl Dr. David Lewis-Hodgson z Mindlab International. Dle Davida přivodila jedna z písní mnohem výraznější pocit zklidnění oproti jiným. Poslech oné písně (píseň Weightless) vyvolal ohromující 65% snížení míry celkové úzkosti účastníků a zároveň 35% snížení jejich obvyklých hodnot fyziologických veličin.

To je pozoruhodné. Stejně významným je fakt, že tato píseň byla vlastně pro daný účel napsána. Autoři písně Weightless, Marconi Union, spolupracovali při jejím zrození s terapeuty využívajícími pro terapii zvuky. Jejich pečlivě zvolené souzvuky, rytmy a basy u posluchačů zpomalují tepovou frekvenci, snižují krevní tlak a hladinu stresového hormonu kortizolu.

Co se týče zmírnění úzkosti, je situace následující. Stres výrazně zvyšuje riziko výskytu zdravotních potíží (například srdečních vad, obezity, deprese, gastrointestinálních chorob, astmatu a dalších). Měli bychom se však obávat i něčeho jiného – nedávná studie z dílny Harvardu a Stanfordu zjistila, že zdravotní problémy způsobené stresem vyvolaným naším zaměstnáním měly na svědomí více úmrtí než cukrovka,  Alzheimerova choroba či chřipka.

V dnešní době plné stresu je rada vědců jasná: pokud chcete zachovat své tělo a mysl v dobré formě, musí se pro vás jejich regenerace stát prioritou. A jedním ze způsobů, jak upustit páru a zbavit se napětí ze všech těch zvonění, aplikací, tagů, textů, e-mailů, schůzek a deadlinů, je poslech hudby.

Dr. David Lewis-Hodgson uvedl: ,,Píseň Weightless byla natolik účinná, že u několika žen způsobila dokonce malátnost. Nedoporučoval bych tedy řidičům při poslechu této písně usednout za volant.“

Tyto hity vám mohou prospět, ale raději při nich za volant nesedejte:

We Can Fly,“ od Rue du Soleil (Café Del Mar)

Canzonetta Sull’aria,“ od Mozarta

Someone Like You,“ od Adele

Pure Shores,“ ody All Saints

Please Don’t Go,“ od Barcelona

Strawberry Swing,“ od Coldplay

Watermark,“ od Enya

Mellomaniac (Chill Out Mix),“ od DJ Shah

Electra,“ od Airstream

Weightless,“ od Marconi Union

Zdroj: inc.com

Překlad: Petra Stočková

Další články
Close

Škodlivé užívání

Tzv. škodlivé užívání je definováno jako poškození tělesného či duševního zdraví nebo narušení mezilidských vztahů v důsledku konzumaci alkoholu. Konzumace by měla být dlouhodobá, alespoň...