Ženy, které mají děti, stárnou rychleji

RAWPIXEL.COM
Advertisement

Nová studie zveřejněná v časopise Human Reproduction přichází s objevem, že ženy, které mají děti, stárnou oproti svým bezdětným vrstevnicím rychleji. Toto stárnutí se projevuje minimálně na buněčné úrovni. Dle provedeného výzkumu se rozhodnutí pořídit si potomka se u žen rovná dodatečným 11 rokům buněčného stárnutí. Vědci však nepřišli se zcela jasným vysvětlením, proč k tomuto dochází.

Všechno to mají na svědomí složeniny nazvané telomery. Najdeme je na koncích chromozomů a vlastně se jedná se o ochránce DNA před degenerací. Při každé buněčné obnově se telomer mírně zkrátí, jedná se tedy o takové biologické hodiny. Zkrácené telomery souvisejí s různými zdravotními stavy a také s vyšší úmrtnosti. Rovněž mají na svědomí fyzické projevy stárnutí, například nepopulární šednutí vlasů.

K potvrzení stanovené hypotézy zkoumali výzkumníci na univerzitě George Mason ve Virginii délku telomerů ve vzorcích krve téměř 2000 Američanek. Ženy ve věku 20-44 let se tak zúčastnily překvapivého objevu. Telomery žen, které se staly matkami, byly o 4,2 % kratší než ochránci chromozomů bezdětných žen. Výsledky se nezměnily ani po úpravě faktorů, jako je například věk, váha a socioekonomické zázemí žen.

,,Naměřené rozdíly se rovnají přibližně 11 rokům urychleného buněčného stárnutí,“ uvedla Anna Pollacková, vedoucí autorka studie. Vliv na stárnutí, který má na svědomí mateřství, je mnohem výraznější, než dopad kouření a obezity.

Ještě než se u vás naplno dostaví panika, vězte, že existují studie protichůdné k této. Například studie provedená na Mayských ženách v roce 2017 ukazuje, že telomery žen s více potomky byly delší oproti telomerům žen, jež měly dětí méně.

Pollacková díky tomuto rozporu uvažuje o tom, že změny v délce telomerů (a následné stárnutí) nemusí být způsobeny porodem samotným, ale rodičovstvím jako takovým.

Prozatím je jasné, že je třeba provést další výzkumy, aby mohlo být zrychlené buněčné stárnutí vlivem mateřství potvrzeno. Do té doby Pollacková uvádí, že obavy rozhodně nejsou na místě. ,,Rozhodně nikoho nenabádáme, aby neměl děti,“ sdělila pro New Scientist.

Zdroj: iflscience.com

Překlad: Petra Stočková

Další články
Close

Proč nás některé alergie postihnou až v dospělosti?

Alergie typu senné rýmy vznikají jako reakce našeho imunitního systému na něco neškodného. Naše tělo vytváří protilátky a při kontaktu s alergenem dochází k následné...