Chcete si přivodit halucinace bez drog? Jde to!

Shuttercock - iflscience
Advertisement

Nad tím, jak by naše mysl mohla využít veškerý svůj potenciál, přemýšlel Aldous Huxley. Uvažoval o možnostech naší mysli v případech, kdy překonáváme své smysly a vnímání. K těmto úvahám došel Huxley po požití ohromujících dávek halucinogenní látky meskalinu. Co kdyby však existovala možnost prožít halucinace, aniž bychom museli sáhnout po nelegálních látkách? Aniž by nás ničil špatný trip či existenční krize vyvolaná požitím drog?

Následující video vytvořili nadšenci ze Scam School. Díky nim uvidíte, jak si lze přivodit halucinace použitím pouhých několika listů bílého papíru, vatových polštářků, gumiček, sluchátek a jakéhokoli videa z YouTube doprovázeného bílým šumem. Video však nesmí být kratší 30 minut.

Celý pokus je založen na takzvaném Ganzfeldově efektu. Jedná se o pojem používaný v psychologii a slouží k popisu tendence naší mysli najít strukturu a schéma v podnětu, který strukturovaný není. Princip tohoto efektu je překvapivě jednoduchý a oblíbili si jej umělci i vědci při hledání a bližším prozkoumávání nových kanálů našich myšlenek a nápadů.

Video: https://youtu.be/be7WtvCmpJo

Zdroj: iflscience.com

Překlad: Petra Stočková

Další články
Close

Jak se vypořádat se sezónní afektivní poruchou?

Severní polokouli čeká zima, což s sebou přináší komplexní depresivní onemocnění. To ovlivňuje náladu, spánek a chuť k jídlu. Když se podzim stává brzkou zimou, vše se...