Proč nás některé alergie postihnou až v dospělosti?

GRAPHIC.MOOI
Advertisement

Alergie typu senné rýmy vznikají jako reakce našeho imunitního systému na něco neškodného. Naše tělo vytváří protilátky a při kontaktu s alergenem dochází k následné produkci histaminu. Pomocí obranných reakcí těla (například kýchání) se náš imunitní systém zbavuje mimo jiné bakterií. Pokud si však lidské tělo splete neškodný pyl s nebezpečnou bakterií, může produkovat histamin zbytečně a tím člověku přivodit ony nepříjemné alergické příznaky.

Příznaky alergií se v průběhu stárnutí celkově zmírňují, někteří z nás se jich zbaví úplně. Z přibližně 40 % dětí trpících sennou rýmou se s touto nepříjemností potýká v dospělostí pouhých 10-30 %. Někteří lidé se však alergických potíží dočkají později a nejedná se pouze o sennou rýmu. Má se za to, že více než polovina Američanů trpících potravinovými alergiemi k těmto potížím dospěje až po dovršení 18 let věku.

Stephen Tilles, ředitel the American College of Allergy, Astma and Immunology uvedl, že nové typy alergií u člověka vzniknou mezi 20. a 30. rokem života. Tyto alergie na rozdíl od těch, které člověka potkají v dětství, přetrvávají po celý život. Pokud je vám však více než 30 let a žádnou alergií netrpíte, pravděpodobně to tak i zůstane, jak pronesl Tilles. Existují však i výjimky.

,,Zatímco děti mohou z alergií takzvaně ,,vyrůst“, především z alergie na vejce, mléko a pšenici, dospělý jedinec obvykle alergií, která mu vznikla později v průběhu života, trpí věčně,“ uvedl alergolog pracující pro St Thomas´NHS.

Co je však na tomto fenoménu nejvíce znepokojující? Příčina tohoto jevu není známá. Přestože u člověka existují určité genetické předpoklady pro vznik alergií, není jasné, proč u některých lidí k jejich projevům dojde až v dospělosti.

Jedním z možných vysvětlení – především co se týče potravinových alergií – je globalizace potravinářského průmyslu. Některé potraviny totiž konzumujeme až v dospělosti (například krevety) a v dětství se s nimi běžně na talíři nepotkáme. Jiným důvodem mohou být zásadní změny v životě člověka, například stěhování. Tím, že změníte své prostředí, jste vystaveni novým látkám, na něž vaše tělo zatím nemuselo projevit alergickou reakci.

Zdroj: iflscience.com

Překlad: Bc. Petra Stočková

Další články
Close

Sekundární deprese

Sekundární deprese je druhotná a nemusí se při jejím vzniku výrazněji uplatňovat psychika pacienta. Sekundární deprese se může rozvinout jako následek přímého poškození mozku, např....