Přestat kouřit? Podaří se až po 30 pokusech

annachah - https://flic.kr/p/oZPPPz
Advertisement

Přestože se tvrdí, že většina kuřáků potřebuje 5–7 pokusů pro skončení s tímto (zlo)zvykem, realita může být úplně jinde. Skutečný počet pokusů přestat kouřit se dle údajů více než 1 200 dospělých kuřáků v Kanadě blíží číslu 30.

,,Dosud jsme počítali s 5 až 7 snahami přestat kouřit,“ sdělil vedoucí studie, Dr. Michael Chaiton ze School of Public Health na univerzitě v Torontu. ,,Skutečná cifra je o dost vyšší.“

Nízký odhad pochází z předchozích studií, které vznikly na základě celoživotních vzpomínek bývalých kuřáků. Nevzaly však v potaz pokusy těch, jimž se přestat kouřit zatím nepodařilo.

Výzkumníci v průzkumu Ontario Tobacco analyzovali údaje 1 277 osob, jež následně sledovali po dobu tří let. Při zahájení studie v roce 2005 účastníci uvedli, kolikrát se pokusili přestat kouřit. V následných 6měsíčních intervalech hlásili, kolik takových pokusů se v uplynulém půlroce uskutečnilo.

Pokus přestat kouřit byl považován za úspěšný, pokud se daná osoba obešla bez cigarety minimálně po dobu 1 roku. Pro odhad, kolikrát se průměrný kuřák pokusí přestat kouřit před tím, než se mu to podaří, byly použity odpovědi účastníků a 4 různé statistické modely. Nejobjektivnější z nich uvádí, že pokusů o skoncování s tímto zlozvykem je na jednoho kuřáka průměrně 30.

To je mnohem vyšší číslo, než jaké lidé v předchozích studiích uváděli, když byli dotázáni na svou bilanci. ,,Lidem moc nejde vzpomínat zpětně na celý život,“ řekl Chaiton Reuters Health. ,,Druhým problémem je to, že jsme se dosud dotazovali pouze těch, jimž se už přestat kouřit podařilo.“

Nová studie tak může být kvalitnějším odrazem reality – toho, čím si většina kuřáků občas prochází. Nejde tu jen o popsání jejich situace, ale spíše o předpověď toho, co se může stát jednotlivcům, kteří se snaží přestat kouřit.

,,Neznamená to, že dosáhnete na dané číslo a pak přestanete,“ řekl Chaiton. ,,Mnoho lidí to dokáže a přestanou už po první takové snaze, či po několika dalších. Některým z nás se daří v mnoha věcech, jiným právě v utnutí kouření,“ dodal. Přestat s kouřením je mnohdy dlouhodobý proces zahrnující spoustu pokusů.

Ať už se jedná o spoustu typů odvykací léčby, opatření v podobě míst se zákazem kouření nebo varování na krabičkách cigaret, jedno je jisté – všechny tyto metody mohou kuřákům pomoci přestat.

,,Hlavním dopadem tohoto článku je, že by lékaři měli kuřáky ujišťovat, že i když 10x selhali v pokusech přestat kouřit, neznamená to, že se jim to nikdy nepodaří,“ sdělil Dr. John Hughes z University of Vermont School of Medicine v Burlingtonu.

,,Problém s řekněme 20 pokusy přestat je ten, že toto úsilí může trvat 10 let. Není pouze důležité přestat, ale hlavně přestat kouřit v nízkém věku,“ uvedl Hughes.

,,Pro ty, kdo selhávali, je tedy důležité vyhledat léčbu. Tím bude zvýšena šance na skoncování s kouřením pomocí účinných léků a poradenství,“ dodal Hughes Reuters Health.

Zdroj: medscape.com

Překlad: Petra Stočková

 

Další články
Close

Nová studie odhalila dosud neznámý typ paměti

Nový objev zaměřený na lidský mozek udělal výzkumníkům – co se týče poznatků o paměti – čáru přes rozpočet. Vědci totiž odhalili, že je náš...