Proč máme číst knihy? Prodloužíme si život!

Pimthida - https://flic.kr/p/8RNev9
Advertisement

Dobrá zpráva u příležitosti Dne milovníků knih: Jedna kapitola denně odežene smrťáka – alespoň na chvíli. Nedávná studie provedená Yale University (zveřejněná on-line v Social Science & Medicine) uvedla, že ,,u vášnivých čtenářů je o 20 % nižší úmrtnost v průběhu 12 let od vyšetření oproti lidem, kteří nečtou.“

Pročtěte se k větší kreativitě, milejšímu a něžnějšímu chování

Pro výzkum poskytla data dlouhodobá studie Health and Retirement Study financovaná the National Intitute on Aging. Zaměřila se na 3 635 lidí starších 50 let, kteří byli rozděleni do 3 skupin podle času věnovaného čtení knih:

  • ti, kdo knihy nečetli vůbec,
  • účastníci, kteří četli až 3,5 hodin týdně,
  • čtenáři čtoucí více než 3,5 hodin týdně.

Výsledky byly pozoruhodné: Vášniví čtenáři prožili téměř o 2 roky delší život oproti těm, kteří se do čtení nehrnuli.

S ohledem na proměnné typu vzdělání, příjem a zdravotní stav ze studie vyplynulo, že ti, kteří četli týdně více než 3,5 hodiny, vykazovali o 23 % nižší pravděpodobnost úmrtí v průběhu následujících 12 let. Čtenáři čtoucí až 3,5 hodin – průměrně tedy půl hodiny denně – vykazovali tuto pravděpodobnost o 17 % nižší.

Jinými slovy se knihy – stejně jako zdravé stravování a cvičení – jeví jako ,,významná výhoda pro přežití“, uvedli autoři studie.

Proč tomu tak je, zůstává nezodpovězeno; výzkum totiž odhalil pouze souvislost mezi čtením knih a dlouhověkostí, neukázal příčinnou souvislost. Výsledky výzkumu však nejsou natolik překvapivé – podobný výzkum ukázal, že čtení románů zvyšuje počet spojení v mozku a zároveň empatii.

V průběhu několika let dochází každoročně ke zvýšení počtu prodaných knih. Minimálně 652 milionů tištěných i elektronických knih se v roce 2015 prodalo v USA, jak uvedl Nielsen BookScan (muž, který se zabývá shromažďováním dat knižního průmyslu).

Špatnou zprávou je, že se Amerika taktak dostala do žebříčku 25 zemí, kde se čte nejvíce knih. Na prvním místě se dle the World Culture Index umístila Indie, Thajsko a Čína. Spojené státy americké obsadily 23. příčku, přičemž se před nimi umístil Egypt, Austrálie, Turecko a Německo.

Lepší zprávou je, že 80 % mladých Američanů loni nějakou knihu přečetlo ve srovnání s 68 % lidmi mezi 50 a 64 lety, jak uvedl výzkum Pew Research Center.

Zdroj: washingtonpost.com

Překlad: Petra Stočková

 

Další články
Close

Starověký návod na získání superpaměti

Neurovědci usilovali o odhalení tajů neuvěřitelně výkonné paměti světových šampiónů ,,v paměti“. Ke zkoumání byly využity snímky mozku z magnetické rezonance celkem 32 osob – díky...