Které země mají největší spotřebu antidepresiv?

https://flic.kr/p/F3SJU
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Advertisement

V rozvinutých zemích spotřeba antidepresiv v posledních 15 letech výrazně stoupla. Které země ale patří mezi jejich největší konzumenty?

Informace zobrazené v infografice pochází z hlášení OECD „Health at Glance“. To se zaměřilo na porovnání spotřeby antidepresiv v rozvinutých zemích.

Z těchto čísel není možné jednoduše vyvozovat, že by byl jeden národ více zachmuřenější než jiný. Nebo že by snad narůstající spotřeba znamenala, že se stáváme více nešťastnými. Každopádně nám tyto údaje dávají nahlédnout do zvyků lékařů, sociálních tabu duševních poruch a také do „léčení zoufalství“.

Výsledky ukazují, že Island, Austrália a Portugalsko se řadí mezi země s největší mírou předepisování antidepresiv. Na druhém konci pak jsou Chile, Jižní Korea a Estonsko.

Je však nutné zmínit, že průzkum se týkal pouze rozvinutých zemí. Byly též vynechány Spojené státy – tedy původní „národ Prozacu“. Jiný výzkum totiž ukázal, že antidepresiva užívá v USA asi 10% lidí. To by Spojené státy posunulo na druhé místo v grafu.

spotreba_antidepresiv_ve_svete

Zdroje: IFL Science

Další články
Close

Samota nám škodí stejně jako 15 cigaret denně

Samota a společenská izolace škodí našemu zdraví, a to nejen v duševní rovině, ale i fyzicky. Nejedná se však o problém pouze u starších lidí,...