
Dle nových testů dokáže sloučenina podobná látce v energetických nápojích zbavit mozek amyloid beta plaku. Ten se v mozku hromadí v počátečních fázích Alzheimerovy choroby. Vědci objevili látku ničící toxický plak vznikající v mozku v počátcích Alzheimerovy choroby. Předběžné testy odhalily, že sloučenina vznikající přidáním této látky do vody dokáže zbavit mozky myší (trpícími Alzheimerovy choroby) amyloidu beta. Navíc je schopna obnovit jejich kognitivní funkce.
Přestože je zmíněný výzkum teprve v plenkách, vyvolává naději co se týče léků bránících hromadění plaku amyloid a zároveň schopných zastavit postup choroby. Amyloid plak je jedním z prvních rysů zmíněné choroby a věří se, že hubením mozkových buněk přispívá k celkové neurodegeneraci.
Korejští vědci při screeningu molekul kvůli jejich dopadům na plak amyloid objevili látku EPPS. V nejnovější studii ji přidali k pitné vodě myší vykazujících příznaky Alzheimerovy choroby. Zjistili, že podávání látky EPPS po dobu jednoho týdne zlepšilo výsledky myší v testu v labyrintu. Látka navíc dokázala zbavit mozky zvířat plaku amyloid.
,,Naše pozorování jasně podporují myšlenku, že je amyloid beta patologickým viníkem Alzheimerovy choroby,“ řekl YoungSoo Kim, vedoucí týmu na Korea Institute of Science and Technology v Soulu.
Do studie byly zahrnuty myši, kterým byl plak amyloid vstříknut do mozků. Následkem toho zvířata trpěla kognitivním postižením, avšak značné poškození mozku (typické pro pacienty s Alzheimerem, u nichž by stav odstraněním plaku amyloid nebyl zlepšen), u nich nevzniklo.
,,Nevěřím, že by EPPS ani jiná látka odstraňující amyloid byla schopna zotavit poškozené mozky pacientů s Alzheimerem,“ řekl Kim, jehož studie byla zveřejněna v Nature Communications. ,,Pevně však věřím tomu, že kandidáti na tyto látky dokáží zastavit neurodegeneraci a zachránit tak tyto pacienty před smrtí.“
Pro prokázání příznivého vlivu na demenci je nutné provést další výzkum látek EPPS, nebo jejich spřízněných sloučenin. Míra toxicity těchto sloučenin na člověka je totiž zatím neznámá; u myší se v nejnovějším výzkumu negativní vedlejší účinky neprojevily. Kim dodává, že nově objevená látka je podobná taurinu – jedná se o aminokyselinu dohledatelnou v Red Bullu a jiných energetických nápojích.
Rozsáhlé studie jsou nezbytné také pro zjištění, zda je zmíněná sloučenina účinná i u lidí. Mnoho sloučenin, které se zdají být slibné u myší, totiž na člověka nemusí mít žádný vliv. Dokonce mohou průběh nemoci zhoršit.
Kim souhlasí s tím, že největší kus práce má jeho tým teprve před sebou. Věří však, že z látek ničících amyloid plak by mohli pacienti s Alzheimerem těžit, pokud by jim léky byly podány včas. Plak se totiž vytváří minimálně 10 let před tím, než dojde k vážnému poškození nemocných a před propuknutím mentálního postižení.
Vědci na jiných místech světa pokročili co se týče objevu látek odstraňujících amyloid plak.
James Pickett, vedoucí výzkumu v přední charitě věnované demenci (Alzheimer´s Society), sdělil: ,,Zatímco nové vhledy do potenciálních způsobů léčby Alzheimerovy choroby jsou vítané, je v tomto případě příliš brzy říci, že jednoho dne budou pacienti léčení s Alzheimerovou chorobou mít z těchto látek skutečný prospěch. Tato studie objevila novou látku pomáhající tělu zbavit se některých podob amyloidu, toxické bílkoviny typické pro tuto chorobu. Tak daleko se však studie dostala pouze u myší, které plně nereplikují některé z důležitých změn viditelných v mozcích a v chování lidí s demencí.
,,Stále pracujeme na zkvalitnění našeho porozumění Alzheimerově chorobě. Momentálně je testováno několik léků zacílených proti amyloidu. Doufáme, že nová zjištění se jednoho dne převedou na skutečnou léčbu pro pacienty s demencí.“
Zdroj: theguardian.com
Překlad: Petra Stočková