Kombinace, která nabudí pozornost mnohem lépe než energy drinky

https://flic.kr/p/5cKNtT
Advertisement

Chcete požádat šéfa, aby vám do kanceláře pořídil kávovar, a hledáte vhodný argument? Čtěte dál! Vědci totiž zjistili, že šálek mokačína je tím nejlepším pomocníkem v boji s upadající pozorností. Ona výtečná kombinace kávy a kakaa (mokačíno) se skvěle snoubí ve snaze pomoci udržet vaši motivaci při práci.

Výzkumníci z Clarkson University a z University of Georgia zkoumali účinky vařeného kakaa s kofeinem a bezkofeinového kakaa na délku udržení pozornosti, na motivaci k výkonu práce a na pocity úzkosti, energičnost a chronický únavový syndrom. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v BMC Nutrition. Ukázalo se, že sloučení kávy bojující s únavovým syndromem a kakaa snižujícího úzkost bylo tou nejlepší kombinací pro prodloužení doby udržení pozornosti.

,,Ta studie byla opravdu zábavná,“ sdělil její vedoucí, Ali Boolani z Clarkson University. ,,Kakao přispívá k vyššímu toku krve. Tím dochází ke zlepšení poznávacích schopností a zkvalitnění pozornosti samotné. Na prohloubení úzkosti má vliv kofein, ovšem pouze sám o sobě. Náš projekt však zjistil, že kakao má příznivé účinky na zmírnění té neblahé vlastnosti kofeinu, totiž na prohloubení úzkosti. Pokud se tedy obě látky sloučí dohromady, získáme perfektní nápoj.“

Studie probíhala po celý rok. Její účastníci po tu dobu popíjeli buď pouze kakao, kakao doplněné o kofein, kofein bez kakaa nebo placebo nápoj, který neobsahoval kofein, ani kakao. Následně byly otestovány účinky tohoto pokusu – byly vyhodnoceny nálady účastníků výzkumu a jejich schopnost vykonávat kognitivní úkoly. Studie však byla dvojitě slepá – její účastníci ani výzkumníci nevěděli, kterou látku v daný moment každý z nich testoval.

Součástí experimentu bylo i sledování písmen pohybujících se na obrazovce. Zkoumaní lidé měli za úkol určit, kdy na obrazovce zahlédli písmeno X po písmeně A. Mezi jejich další úkoly patřily matematické operace, odečítaní a určení toho, zda a kdy se na obrazovce objevilo liché číslo.

Výzkumníci pokus vyhodnotili následujícím způsobem. Uvedli, že samotné kakao zvyšuje průtok krve v mozku. To má na svědomí nárůst kognitivních schopností a prodloužení doby udržení pozornosti. Dále uvedli, že káva – jakožto známý stimulant – může sama o sobě u člověka nepříznivě působit na prohloubení úzkosti. Kofein a kakao, pokud působí společně, jsou však užitečnými pomocníky pro prodloužení doby udržení naší pozornosti. Kakao má zároveň další příznivý účinek – snižuje nepříznivé dopady kofeinu na úzkost. Pokud se tedy začínáte cítit unaveně, mokačíno je pro vás tím pravým nápojem.

,,Výsledky výzkumu jsou nepochybně slibné. Ukazují totiž, že kakao a kofein jsou dobrými pomocníky pro studenty a prakticky pro kohokoli, kdo potřebuje zapracovat na udržení pozornosti,“ řekl Boolani.

,,Momentálně se chystám provádět na Clarkson University studie související s tímto výzkumem. Budu se zabývat hledáním odlišností mezi přírodním a syntetickým kofeinem,“ dodal. ,,Těším se na výsledky.“

Zdroj: iflscience.com

Překlad: Petra Stočková

Další články
Close

Sny – proč si je pamatují jen někteří z nás?

Někteří z nás si své sny vybaví každé ráno, a to stejně samozřejmě jako vzpomínky posbírané během dne. Mnozí lidé si však stojí za tím,...